Máme byť aj my, ako polovica Nórov, obeťou úniku informácií o zdravotnom stave?

Máme byť aj my, ako polovica Nórov, obeťou úniku informácií o zdravotnom stave?

V súvislosti s eZdravotníctvom sa momentálne diskutuje najmä o jeho funkčnosti, o pripojiteľnosti na sieť lekárov alebo sestier, či je nevyhnutné zaobstarať si nový občiansky preukaz… málo sa však hovorí o tom, či sú informácie naozaj zabezpečené proti úniku.

V tejto súvislosti je zaujímavá informácia z webového sídla https://thehackernews.com, ktorý informuje o tom, že neznámy hacker alebo skôr skupina hackerov údajne ukradli osobné informácie a zdravotné záznamy približne 2,9 milióna Nórov z celkového počtu 5,2 milióna obyvateľov. Keďže sektor zdravotníctva je spolu s vodnou, elektrickou energiou a dopravou súčasťou národnej kritickej infraštruktúry, stáva sa tým atraktívnym cieľom pre hackerov.

Či už tomu veríte alebo nie, vaše zdravotné záznamy sú pre hackerov cennejšie než ukradnuté údaje o kreditných kartách. Finančné údaje majú obmedzenú životnosť, ale informácie obsiahnuté v záznamoch o zdravotnej starostlivosti, ktoré zahŕňajú mená, dátumy narodenia, rodné čísla, diagnostické kódy, či fakturačné údaje, majú oveľa dlhšiu trvanlivosť a sú najvhodnejšie napríklad na krádež identity.

Poslanci Národnej rady SR prijali v januári zákon o kybernetickej bezpečnosti, ktorý začne platiť od apríla. Či však naozaj zaručí ochranu našich osobných a zdravotných údajov, ku ktorým bude mať prístup množstvo lekárov a sestier, či už v ambulanciách alebo v nemocniciach, nie je jasné.

(iri)

Foto zdroj: http://lapravda.ca/tag/humour/