Máme jarnú rovnodennosť

Máme jarnú rovnodennosť

V pondelok 20. marca o 11:19 hod stredoeurópskeho času (SEČ), vo svete o 10:29 hod koordinovaného svetového času (UTC) sa začala jar. Astronómovia vysvetľujú takýto jav ako okamih, keď má Slnko k svetovému rovníku nulovú deklináciu a slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch. Pre nás normálnych ľudí stačí, ak vieme , že rovnodennosť je dňom, kedy je svetlo i tma fifty – fifty, teda noc a deň trvajú rovnako.

V čase jarnej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar a na južnej pologuli jeseň. Počas jesennej rovnodennosti nastáva na severnej pologuli jeseň a na južnej pologuli jar. V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu 12 hodín. Výnimku má  južný a severný pól. V deň rannej rovnodennosti na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko. Skončí sa polárna noc a príde šesťmesačný polárny deň. Na južnom póle je to presne naopak. Slnko na šesť mesiacov zapadne.

Dátum 21. marec, ktorý mnohí ľudia dodnes považujú za prvý jarný deň, platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. V posledných rokoch bol tento dátum aktuálny iba každý tretí rok po roku priestupnom, t.j. v roku 2003 a 2007. Od roku 2012 sa jar v našom časovom pásme začína 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca. Návrat k 21. marcu ako k prvému jarnému dňu nastane až po vynechaní prestupného dňa v rokoch 2 100, 2 200 a 2 300.

Príchod jari patril k najväčším sviatkom už v predkresťanskej ére. Na Slovensku sa jar vítala vynášaním Moreny, slamenej figuríny v ženských šatách, ktorá symbolizovala slovanskú bohyňu zimy a smrti. Figurínu nosili po dedine a potom ju zapálili a hodili do tečúcej vody. Verili, že tento zvyk zbaví chorôb a smrti. Kresťania si v tomto období pripomínajú umučenie, smrť a zmŕtvychvstanie Ježiša Krista.

Foto zdroj: https://www.emaze.com/@AFCLOTWW/Eslovaquia

(nem)