Mamičky by mali z pôrodníc odchádzať šťastné, nie vystresované

Pôrod je v podmienkach našich nemocníc ešte stále pre mnohé ženy strašiakom. Slovenské pôrodné asistentky preto požadujú také systémové zmeny, aby z pôrodníc odchádzali spokojné mamičky so zdravými bábätkami.

Na treťom ročníku vedeckej konferencie pôrodných asistentiek sa členky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) zhodli na tom, aby sa pri bezproblémovom tehotenstve, pôrode a šestonedelí starali o rodičky pôrodné asistentky. Prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová skonštatovala, že prax v pôrodníctve stále pomaly reaguje na zmeny požiadaviek našich žien. Podľa nej je potrebné zmeniť zásadne prístup k rodičkám a k novorodencom.

Vyriešiť sa nedá všetko za deň, ale pôrodné asistentky by mali pri normálnom priebehu gravidity spolupracovať so ženami ešte pred pôrodom. Asistentky nemajú ambíciu nahradiť gynekológov. Pre ženy je veľmi dôležité zachovanie intimity, otvorená a korektná komunikácia zo strany odborníkov. V našich nemocniciach si ženy často pripadajú neviditeľné, ošetrujúci personál sa im počas pôrodu ani nepredstaví. Je nevyhnutné zmeniť zaužívané stereotypy a vziať do úvahy aj názory matiek.

Je dosť smutné, že nespokojné slovenské ženy si radšej zaplatia pôrod v okolitých susedných krajinách – svoje bábätká chodia priviesť na svet do rakúskych alebo českých pôrodníc.

(iri)

Foto zdroj: http://www.descopera.ro/dnews/13257910-ai-nascut-un-bebelus-si-ai-nevoie-de-sfaturi-suna-la-116111