Manipulácia EÚ: Škótska nezávislosť „bude vítaná“

Manipulácia EÚ: Škótska nezávislosť „bude vítaná“

Škótskym poslancom bolo povedané, že ich národ by bol v Európskej únii “veľmi vítaný”, ak by jeho občania hlasovali za nezávislosť od Spojeného kráľovstva. Toto oznámenie prišlo v otvorenom liste, ktorý podpísalo 50 európskych politikov, vrátane 26 poslancov Európskeho parlamentu a členov národných i regionálnych vlád z Nemecka, Grécka, Španielska, Belgicka a Írska.

“Ako volení zástupcovia z celej Európskej únie, sme boli povzbudení vašou podporou pre Európu, ktorá sa v snahe o pokrok zjednotila namiesto rozdeľovania pod vplyvom strachu a sebeckosti,” začína sa list.

“Demokracia a vzájomný rešpekt sú základom európskeho projektu. Zatiaľ čo sme smutní z hlasovania tesnej väčšiny ľudí za Brexit, rešpektujeme to ako demokratické rozhodnutie britských občanov. Sme si vedomí, že vaša voľba to nebola a že Škótsko dôrazne hlasovalo za zotrvanie v EÚ. Otázka ústavnej budúcnosti Škótska, ako aj vaše vzťahy s Veľkou Britániou a EÚ, sú na rozhodnutí obyvateľov Škótska. Nie je našou úlohou hovori,ť akú cestu má Škótsko nastúpiť.”

V liste predstaviteľov krajín Európy sa ďalej píše: “Ľutujeme, že britská vláda sa rozhodla nasledovať cestu ‘tvrdého Brexitu’ a doteraz odmieta vziať do úvahy, v rámci procesu odstúpenia od zmluvy, preferencie škótskych občanov. Preto v prípade, ak by sa Škótsko stalo nezávislou krajinou a rozhodlo by sa usilovať o zachovanie svojho členstva v EÚ, ponúkame mu našu plnú podporu pre zabezpečenie čo najhladšieho prechodu, ako to len bude možné. Škótsko bude veľmi vítané ako plnoprávny člen EÚ so svojimi piatimi miliónmi občanov, aby mohlo aj naďalej ťažiť z práv a ochrany, ktoré si v súčasnej dobe užívame.”

Škótsko bolo v referende o Brexite najsilnejším zástancom zotrvania Veľkej Británie v Európskej únii. Vlani v júni sa zaň vyslovilo 62 percent oprávnených voličov.

“Ľudom v Škótsku bolo povedané, aby hlasovali proti nezávislosti, ak chcú zostať v Európskej únii a teraz vieme, aké to bolo nesprávne. Nezávislosť je jediný spôsob, ako zabezpečiť európsku budúcnosť pre Škótsko,” povedal hovorca škótskych Zelených, Ross Greer.

Členovia škótskeho parlamentu 28. marca tohto roku pomerom hlasov 69 za a 59 proti, rozhodli uskutočniť v krajine ďalšie referendum, ktoré by sa malo konať v období medzi jeseňou 2018 a jarou 2019.  Britskej premiérke Therese Mayovej bol 31. marca doručený list, v ktorom škótska vláda oficiálne požiadala Downing Street o možnosť usporiadať v poradí druhé referendum o nezávislosti.

Budúcnosť ukáže, či sa nové referendum o nezávislosti Škótska vôbec uskutoční, aj či sa prípadne krajina osamostatní len preto, aby následne dobrovoľne vliezla do chomúta nadnárodnej EÚ…

Foto zdroj: http://www.aeolus.sk/velka-britania/skotsko

(tom)