Marcela Laiferová: Treba si vychutnávať, čo nám život ponúka

Marcela Laiferová: Treba si vychutnávať, čo nám život ponúka

Vyštudovaná lekárka, speváčka a vzhľadom k tomu, že na konte má štyri knihy ako autorka, môžeme ju nazvať aj spisovateľkou. Jej zatiaľ ostatná kniha má názov Ako si spríjemniť a okoreniť život. Marceline knihy sú všetky o tom, ako prežiť krásny plnohodnotný a šťastný život a vari aj preto ona sama srší vitalitou. V júni vystúpi aj na koncerte pre našich krajanov v Kanade.

Máte veľa priateliek, chodíte na besedy so ženami, ako vnímate ženy okolo seba?

Celý život mi chýba sestra, ktorú som nikdy nemala. Empatiua, keď dobrá priateľka ti porozumie, sentimentalita, láskavosť, možno aj istá naivita – to všetko mi ako žene je vlastné a aj to mám na ženách rada.

Marcela Laiferová – Slová

https://www.youtube.com/watch?v=q7luSlBkyMw

Ak predsa sa vám niečo na nich nepáči, čo to je?

Klebety. Viem, že ľudia radi klebetia, dokonca aj muži, ale toto nie je moja cesta. Mnohé ženy sú zas zbytočne emancipované, obliekajú sa do nohavíc, akoby potláčali ženskosť v sebe. Alebo sa potom príliš odhaľujú, čo sa mužom na prvý pohľad možno páči, ale nie sú nadšení dlho a majú ich na zábavu.

Vaša ostatná kniha má názov Ako si okoreniť a spríjemniť život. Ako?

Aby v knihe našli recept, podľa ktorého niečo dobré navaria, napečú, ponúknu večer milovaného človeka, dobrú priateľku, návštevu, rodinu a povedia – toto je recept od Marcely Laiferovej. To by ma potešilo.

Žiť za to stálo

https://www.youtube.com/watch?v=eeCfY8Ae4n4

Počas vašich vystúpení veľa  chodíte a tancujete. Ako sa udržujete v takej skvelej kondícii?

Snažím sa čo najviac chodiť pešo, bývam v Bratislave kúsok od centra a pri lese. Minimálne trikrát do týždňa sa prejdem šesť až osem  kilometrov cielene. Popri tom chodím po meste pešo, a to dosť rýchlo. Mám tiež zostavu cvikov, ktoré cvičím približne trikrát do týždňa.

Vaše pôvodné povolanie je lekárka – aj si dokážete sama diagnostikovať, keď sa vyskytne zdravotný problém, čo to je?

Áno, nielen na sebe, ale aj u blízkych, rodiny, kamarátok. Takže v podstate vykonávam stále prax, aj keď nemám ambulanciu. Medicína je fascinujúca veda, neskutočne ma baví, aj teraz mám na nočnom stolíku dve medicínske knihy o najnovších výskumoch. Je to určitý druh umenia, každý organizmus je iný, inak reaguje, tá istá choroba sa prejavuje u každého človeka inak.

V súčasnosti je moderné unikať od klasickej medicíny k alternatívnej. Ako vnímate alternatívu v medicíne vy?

Vhodne kombinovať. Aby sa oba druhy využívali a kombinovali.

Ako to máte s liekmi, nie je tajomstvom, že máte po sedemdesiatke, siahate ráno po  krabičke, v ktorej sú  podelené  lieky na tlak, cukor, cholesterol a podobne?

Určite nie. Na vysoký tlak dlhodobo beriem, môj ocko zomrel na vysoký tlak, ja som prekonala silný zápal ľadvín ako dieťa, takže predispozície sú, ale neriešim to len liekmi. Dávam si pozor na množstvo soli v jedle, pijem veľa vody, mám veľmi dobrú vodu z vodovodného kohútika.

Okrem sestry vám nebola dopriata ani dcéra, ale dvaja synovia. Milujete nedele, ktoré si užívate so synmi a vnúčatami…

Keď nie som niekde mimo Bratislavy, že nekoncertujem, vstanem ráno o šiestej, navarím, napečiem, okolo obeda príde mladší syn s manželkou a mojou najmladšou vnučkou Elisou.  Sú to vzácne chvíle, lebo niekedy je už večer, keď sa rozchádzame. Porozprávajú mi, aké majú radosti i starosti.

Vizážou i duchom pôsobíte mladistvo, sviežo, je to aj preto, že sa obklopujete mladými ľuďmi?
Nedelím ľudí na mladých a starých, pretože poznám mnoho mladých, pri ktorých máte pocit, že sú starci a opačne. Nie je to o veku, ale o pohode v duši a v hlave.

(olv)

Foto: Anna Olvecká