Marcella Molnárová: Dnešné deti majú prehľad a možnosti

Marcella Molnárová: Dnešné deti majú prehľad a možnosti

Speváčka, ktorá v auguste oslávila 51. narodeniny, neostáva nič dlžná svojej povesti a znameniu levice. Temperamentná Marcella Molnárová  sa  už niekoľko rokov venuje aj písaniu – je autorkou vzdelávacích kníh o zdravom stravovaní HAMKO MŇAMKO a dentálnej hygiene ZÚBKOVÁ VÍLA.  Okrem toho založila Občianske združenie Zdravé duše, s ktorým usporadúva náučno-zábavné pogramy pre deti a charitatívne podujatia. V predviančnom čase má kalendár nabitý vystúpeniani, ale stihla prísť na trh aj s najnovším literárnym dielom – ZA TABUĽOU.  

Prichádzate s novou, už treťou knihou, čo nám o nej poviete?

Nepísala som ju sama, ale s docentom Igorom Škodáčkom, ktorý je prednostom detskej psychiatrie na bratislavských Kramároch a rozhodli sme sa spolu urobiť projekt pre adolscentov, aby si vedeli poradiť s problémami, ktoré prichádzajú s pubertou. Príbehy som písala ja a pán docent sa k nim vyjadroval. Vysvetľujú ako sa vyznať a vyrovnať s pálčivými otázkami tohto veku. Svoje by si tam mohli nájsť učitelia i rodičia, ale v prvom rade deti.

Inšpirovala vás  vaša trinásťročná dcéra Sophia a jej pubertálne problémy, švihá to s ňou?

Mám pocit, že pubertu sme doma absolvovali tak pred dvoma rokmi, teraz mám pocit, že sa o mňa stará, pripomenie mi, aby som si nezabudla dať polievku, pomáha mi pripravovať sa na vystúpenie, je to veľmi milé a priateľské. Uvidíme v pätnástich-šestnástich,  či nepríde druhé kolo. V každom prípade ja som potrápila v puberte rodičov viac,  ako ona mňa, je to dobré dieťa.

Budú ďalšie knihy s pribúdajúcim vekom dcéry?

Možné to je, pretože Sophia je pre mňa veľmi inšpirujúca aj ako splutvorkyňa. K predchádzajúcej knihe o Zúbkovej víle naspievala CD, túto novú knihu ilustrovala. Nikdy ju k tom neprivediem ja, ale niekto iný, napríklad naša grafička ju vyprovokovala, aby kreslila.

Pôjde v stopách matky umelkyne?

Hovorí, že sa bude venovať niečomu pragmatickejšiemu, pravdou je, že spieva, tancuje, chodila na výtvarnú, nakrúca si krátke videá, má rada pána docenta Škodáčka, takže niekedy ju baví psychológia, uvidíme. Navštevuje osemročné gymnázium  a výhodou je, že dnešné deti majú prehľad a možnosti skúšania. Verím, že si vyberie podľa vlastného rozumu dobre a bude šťastná. 

Blížia sa sviatky, ktoré máme zrejme všetci najradšej – Vianoce. Máte dom v Rovinke, kde dcéra chodila  do školy, vy ste sa tam angažovali v komunálnej politike. Byt však máte aj v Bratislave, prečo dve bývania?

V Rovinke všetko platí, len komplikované bolo pre dcéru  cestovanie do školy, no svoj domček máme rady, nie sme v Bratislave celé týždne, takže to striedame.

Kde teda budete  sviakovať?

Vo Viedni. Zvykneme Vianoce tráviť u starých rodičov mojej dcérky, kde máme svoju najbližšiu rodinu, pretože moji rodičia už nežijú. Okrem rodiny tam máme príjemnú starostlivosť, keďže všetko je pripravené a my si len tak prídeme  a necháme sa rozmaznávať.  Nevylučujem ani, že zmeníme tradíciu a prídu oni k nám. V každom prípade verím, že to budú ďalšie krásne Vianoce.

Vianoce sú aj o darčekoch, ako to máte, nakupujete na poslednú chvíľu alebo máte už od leta v skrinkách pripravené drobnosti?

Na poslednú chvíľu, mám veľa práce pred sviatkami, ale vnímam ľudí okolo mňa pozorne, ale vždy sa trafím. 

Ako vyzerajú vaše vystúpenia, máte kapelu?

Nie, buď spievam s orchestrom, keď sú to veľké akcie,  alebo na hudobné podklady a sprevádza ma úžasný hudobník – flautista z Kuby – Alfredo Erique Herrera. Žije aj  s rodinou na Slovensku, vyučuje hru na flautu a špeciálne mojim vianočným piesňam, ktoré som zložila a vydala, pridáva úžasnú atmosféru.

Hovoríme o práci, o knihách, a čo láska, nový muž vo vašom živote, keď otec dcéry už nie je váš partner?

Svet dáva človeku to, čo si zaslúži. Čo má prísť, to určite príde, teraz hlavne verím, že sa ľuďom bude páčiť to, čo robím. Šťastia sa zhora sype niekde menej, niekde viac a hádam, keď sa tam hore niekomu zachce, nasype aj na mňa lásku.

Foto pre Národné Noviny Anna Olvecká

(olv)