Martina Hingisová skončila s prehrou ako svetová jednotka

Martina Hingisová skončila s prehrou ako svetová jednotka

Martina Hingisová ohlásila pred týždňom ukončenie svojej športovej kariéry. Singapur mal byť to posledné rozlúčkové miesto tejto známej tenistky. Z kurtu odišla s prehrou v semifinálovej štvorhre, no bez ohľadu na to sa lúči ako jednotka svetového rebríčka WTA vo štvorhre.

O tom, že švajčiarska profesionálna tenistka Martina Hingisová, (30. septembra 1980) koreňmi zo Slovenska, je výnimočnou hráčkou, naozaj netreba nikoho presviedčať. Hrať začala ako dvojročná, a to vďaka svojej mame, Melánii Molitorovej z Košíc, ktorá dcéru mentoruje a trénuje dodnes. Prvé meno dostala po tenisovej legende Martine Navrátilovej, ktorú jej mama obdivovala. Ako dvanásťročná sa stala historicky najmladšou víťazkou grandslamu juniorov, keď zvíťazila na French Open.

Premiéru na profesionálnom okruhu si užila vo veku iba 14 rokov a dvoch týždňov! Prvú sezónu ukončila na 87. mieste svetového rebríčka. O dva mesiace na to vyhrala prvý zápas na Australian Open v roku 1995, čím sa stala najmladšou hráčkou s víťazstvom na turnajoch veľkej štvorky. V 15 rokoch a 9 mesiacoch po boku Heleny Sukovej triumfovala vo wimbledonskej štvorhre. Je najmladšou grandslamovou šampiónkou v dejinách. Ako 16-ročná sa prvý raz prebojovala na post líderky svetového rebríčka. Žiadny iný tenista si neužil pozíciu svetovej jednotky v takom mladom veku. V roku 1997 bola označená BBC Športovou osobnosťou roka a v roku 1998 dostala cenu EPSY pre najlepšiu tenistku. Znalci tenisového sveta ju označujú za najväčší talent v histórii bieleho športu.

V roku 2003 prvýkrát ukončila kariéru kvôli bolestivým členkom, ale túžba ďalej hrať ju v roku 2005 nasmečovala späť na kurty. Po dopingovej afére v roku 2007 opäť opustila svet tenisových dvorcov, lebo „sa nechcela naťahovať“ roky s antidopingovou komisiou.

Comeback hviezdy sa konal v júli 2013 po boku Slovenky Daniely Hantuchovej. Hoci nazbierala vo štvorhre po boku Hantuchovej viac prehier ako víťazstiev, neúspechy ju neodradili. O Daniele Hantuchovej ako spoluhráčke sa vyjadrila v zmysle, že ju „vytiahla z hrobu“.

Hingisová získala 5 grandslamových titulov vo dvojhre (Australian Open 1997, 1998, 1999, Wimbledon 1997, US Open 1997, na Roland Garros bola vo finále 1997 a 1999), ďalej 13 trofejí na veľkej štvorke vo štvorhre žien vrátane kalendárneho Grand Slamu 1998 a 7 primátov na Majors v mixe, dovedna teda má na konte 25 grandslamových úspechov.

Tento rok oznámila ukončenie kariéry znovu: „Je ťažké uveriť, že od môjho debutu medzi profesionálmi uplynulo takmer 23 rokov…Verím však, že nastal čas na odchod, čo sa stane skutočnosťou po mojom poslednom vystúpení v Singapure,“ uviedla Hingisová.  Zároveň dodala, že to nie je rozlúčka, lebo život ukázal, že bez tenisu dlho nevydrží.

Nikdy sa netajila tým, že uvažuje po skončení tenisovej kariéry o poste trénerky. V jednom z rozhovorov uviedla, že by chcela pomôcť niektorej z hráčok k úspechom a využiť svoje poznatky stratégie a hráčskych schopností práve ako trénerka.

Foto zdroj: martina-hingisova-tenis-martina-394687

(kat)