Maťo Ďurinda: Vianočné piesne v materinskom jazyku znásobujú čaro sviatkov

„Vločky Vianoc roztopil čas, už to nie je ako si to pamätáš…“ –  spieva skupina Tublatanka v novej vianočnej piesni Duch Vianoc má inú tvár – pozitívna skladba s mierovým posolstvom. Tublatanka ju nahrala v zostave Maťo Ďurinda, Juraj Topor a Peter Schlosser v posledný novembrový týždeň. Skôr ako sa začítate do rozhovoru so spevákom Tublatanky –  Maťom Ďurindom, pozrite si videoklip:

https://www.youtube.com/watch?v=MkZWcDUM7lg

Na prelome rokov 2016/17 ste veľkolepými koncertami oslávili 33 Rockov Tublatanky. Rok 2018 prináša okrúhle jubiluem 35 rokov kapely, bude sa oslavovať zase?

Nebudeme nijako výnimočne oslavovať. ale vyrazíme na veľke turné na jar najprv po Čechách a na jeseň po Slovensku. Turné má názov Súboj Rebelov  – ide totiž o spoločné koncerty so skupinou Citron, s ktorou sme pred vyše tridsiatimi rokmi, v čase začiatkov, často spolu koncertovali. Dokonca sme v roku 1988 spolu vystupovali v Moskve v športovej hale Lužniky na desiatich koncertoch, na ktoré si nás vtedy ruská agentúra vybrala z bývalého Československa. Boli to veľké koncerty, na ktorých vystupovali  skupiny a speváci z viacerých štátov. Skamarátili sme sa s fínskou rockovou skupinou Boycot, s ktorou sme si urobili aj pekné spoločné fotografie na Červenom námestí v Moskve. Mám na ten výlet v Rusku dobré spomienky,  v tom  období už bol prezidentom Michail Gorbačov a všetci sme sa tešili, že prišla „perestrojka“ a mnohé vážne zmeny v socialistickom zriadení.

Čoraz častejšie sa hovorí, že CD-čka celkom zaniknú, aj do moderných áut či počítačov sa už budujú len konektory na USB kľúče, čo si myslíte o tomto?

Je to žial tak! Pre rodinu som kúpil koncom roku 2016 nové SUV auto s dobrou výbavou, ale CD prehrávač sme tam s manželkou hľadali márne. Radi počúvame na dlhších cestách naše obľúbené rockové skupiny a detskú hudbu práve na CD nosičoch a teraz nám to veľmi chýba. Nahrávanie hudby na USB kľúče je pre nás nepraktické, trvá to dlho. Ja som  klasik, kúpim CD-čko, mám k nemu obal a knižočku s poradím piesní, textami a obrázkami obľúbených muzikantov a spevákov. CD je zároveň aj určitý hudobný dokument a hmatateľne pekná vec. Osobne si myslím, že je to veľká škoda,  že tieto nosiče miznú z trhu a všetko bude uložené v neviditeľných  dátach. Naštastie mám doma archivované zbierky mojich najobľúbenejších skupín na vinylových gramofónových LP platniach a CD nosičoch. 

S Jožom Rážom ste prišli s iniciatívou stanovenia percentuálnej  povinnosti hrať v rádiách slovenskú muziku, čo sa podarilo. Zmenilo sa niečo oproti minulosti, počuť z éteru viac slovenských pesničiek?

V éteri predsa len počuť  o trochu viac slovenskej hudby oproti minulosti, keď  už z rádií pomaly mizla a po anglicky spievaná hudba totálne dominovala. Ale viac len o trochu!  S členmi našej Iniciatívy za slovenskú hudbu nie sme spokojní, pretože rádia taktizujú a púšťajú slovenskú hudbu v nazhromaždenú v  blokoch vo večerných hodinách,  keď už ľudia nie su v práci a v autách na cestách a nepočúvajú rádiá. Cez deň súkromné radiá hrajú slovenskú hudbu veľmi málo a  mám často pocit akoby sa v podstate nič nezmenilo a slovenský radiový éter je naďalej v  područí anglo-americkej hudby.

Skutočne?

Je smutné, že teraz v predvianočnom období počujem z rádií viacnásobný počet  amerických vianočných piesní ako slovenských.  A máme  ich skutočne veľa a pekných. Osobne si myslím, že vianočné piesne v materinskom slovenskom jazyku viac potešia ľudí a dodali by v tomto  období ešte viac radosti a atmosféry krásneho pocitu Vianoc.  Tento dlho pretrvávajúci nepriaznivý stav pre slovenskú hudobnú kultúru v mediách a našu kultúru vôbec bude mať pre mladú  generáciu nedozierne následky zo straty vzťahu a úcty k tomu, čo je slovenské, materinské, domáce. Mali by sme sa nad tým zamyslieť.

Prejdime od muziky k Vianociam, ktoré klopú na dvere. Čo pre vás znamenajú okrem pokoja a oddychu?

Kresťanskú tradíciu, ktorú oslavujú veriaci aj ateisti a tešia sa na tieto najkrajsie sviatky roka rovnako dospelí aj deti vo všetkých krajinách s prevažujúcou kresťanskou vierou. Odmalička sa na Vianoce veľmi teším a páči sa mi, že v tomto období sa členovia rodín vedia zomknút, majú viac pocitu spolupatričnosti a prežívajú spoločnú radosť z Vianoc.

Máte pomerne malé deti, aj keď Barborka (9) je už slečna, Martinko je menší (5). Veria ešte na Ježiška a píšu mu listy?

Spolu napísali  list so želaniami  a  položili ho pod vianočný stromček, ktorý máme v izbe už od začiatku adventného obdobia. Škôlkár Martinko sa teší, že príde k nám Ježiško a prinesie nám všetkým darčeky.  V podstate verí na príchod Ježiška  aj Barborka, ktorej  niektorí spolužiaci na základnej škole prízvukujú, že Ježiško neexistuje a darčeky dávajú rodičia.  Želám si, aby moje deti Vianoce prežívali vyslovene detsky a čo najdlhšie.

Máte želania do Nového roku?

Aby celá naša rodina bola zdravá a šťastná, aby v našej krajine sa politici menej hádali, viac držali spolu a robili všetko pre to, aby sa občania Slovenska mali lepšie. A mojim najväčším želaním je,  aby nastal vo svete mier! Zarmucuje a trápi ma obrovský počet obetí a zničených detských životov, nevinných civilistov, ale aj vojakov vo všetkých štátoch a oblastiach sveta, v ktorých prebiehajú hlúpe a nezmyselné vojny. Čitateľom Národných novín prajem veľa pokoja a požehnané sviatky i celý budúci rok 2018 za celú kapelu Tublatanka.

(olv)

Foto: z archívu Maťa Ďurindu pre NN