Mayová počíta aj s možnosťou, že sa na podmienkach Brexitu s EÚ nedohodne

Mayová počíta aj s možnosťou, že sa na podmienkach Brexitu s EÚ nedohodne

Premiérka Spojeného kráľovstva Theresa Mayová vo svojom prejave v britskom parlamente zdôraznila potrebu vyjednania konečných podmienok o podobe budúcich vzťahov Veľkej Británie a Európskej únie. Na ťahu sú teraz podľa jej slov bruselskí vyjednávači.

Britská predsedníčka vlády členom parlamentu 9. októbra povedala, že v rámci ďalšieho kola rozhovorov o Brexite “sa dosiahol reálny a hmatateľný pokrok”. Mayová sa pred poslancov postavila po piatom kole rokovaní v Bruseli. Predchádzajúce negociácie nepriniesli podľa Európskej únie očakávané výsledky. Kľúčovými otázkami v ktorých je potrebné dosiahnuť dostatočný pokrok sú: zachovanie práv občanov EÚ v Spojenom kráľovstve, vyriešenie írsko-severoírskeho hraničného problému a splnenie finančných záväzkov Londýna voči Európskej únii.

Hovorca Európskej Komisie Margaritis Schinas 9. októbra vyhlásil, že v súvislosti s možným vstupom do ďalšej fázy “rozvodových rozhovorov”, je teraz “lopta na britskej strane ihriska”.

Premiérka Mayová však vo svojej reakcii pred členmi Dolnej snemovne eurokratom odkázala, že táto “lopta je na ich strane”. Od Bruselu teraz očakáva, že vyjednávači EÚ prídu v ďalšom kole rozhovorov s novými návrhmi.

Londýn má podľa Mayovej záujem o “hlboké a špeciálne partnerstvo” s Európskou úniou, avšak ako poznamenala, dosiahnutie tohto partnerstva si vyžiada flexibilitu nielen zo strany Británie, ale celého eurobloku.

“Tešíme na ďalšiu fázu rozhovorov, lopta je však na ich strane ihriska. Mám však optimizmus, že dostaneme pozitívnu odpoveď. Pretože to, o čo sa usilujeme, nie je najlepšou možnou dohodou len pre nás – ale aj aj pre našich európskych priateľov,” povedala šéfka britskej vlády. Dodala však zároveň, že povinnosťou jej vlády je “pripraviť sa na každú eventualitu”.

Downing Street teda počíta aj s možnosťou, že sa žiadna dohoda nedosiahne …

Foto zdroj: https://www.standard.co.uk/news/politics/theresa-may-sets-out-how-britain-could-become-single-trading-nation-without-brussels-deal-a3654436.html

(tom)