Medaily sú, peniaze nie sú: Slovenský biatlonový zväz nemá z čoho zaplatiť športovú činnosť zlatej Nasti Kuzminovej

A je to tu. Bohužiaľ, dochádza k tomu, o čom sme písali na druhý deň po skončení olympiády v Pjongčangu. Naša najúspešnejšia športovkyňa Anastasia Kuzminová získala úplne všetky medaily našej reprezentácie v Kórei, ale jej športová činnosť ako aj pôsobenie na Slovensku je v ohrození. Ako vždy, chýbajú financie.

Je to zatiaľ iba prvý varovný signál. Slovenský biatlonový zväz zatiaľ nedostal financie z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR na top tím za rok 2018 vo výške 50 tisíc eur a nemá tak z čoho zaplatiť športovú činnosť našej najúspešnejšej športovkyne. Tieto financie mali byť použité na vyplatenie nákladov súvisiacich s prípravou zlatej olympioničky. Veľkú časť prostriedkov už musel zväz vyčleniť z iných zdrojov, no tie však stále nestačili a Kuzminovej tím sa dostal do veľmi nelichotivej situácie.

Pomaly začína padať snežná lavína: na sekretariát biatlonového zväzu prišla upomienka z  hotela v Anterselve: faktúra za pobyt Nasti a jej realizačného tímu na predolympijskom sústredení od 22. januára 2018 v sume viac ako 2 tisíc eur je dodnes neuhradená.

Trojnásobná olympijská víťazka sa v súčasnosti pripravuje vo fínskom Kontiolahti na etapy   Svetového pohára. Niektoré náklady spojené s výjazdom si Kuzminovci hradia sami. Z  vlastného už zaplatili približne 5 tisíc eur. A kto pre začiatok uhradí faktúru z Anterselve?

Prezident Slovenského biatlonového zväzu Tomáš Fusko priznáva, že zväz je v patovej situácii: z iných zdrojov síce vyčlenil financie napríklad na platenie Kuzminovej servisného tímu, ale nevie uhradiť ďalšie náklady, ktoré vznikli v tomto roku pred a po olympiáde: „Zatiaľ sme ani nevideli zmluvu medzi ministerstvom a SZB na top tím, ktorú by sme pred prijatím financií mali podpísať. Prísľuby na to, kedy bude pripravená, sa líšia. V minulosti  boli financie na top tím súčasťou celkového štátneho príspevku pre náš zväz, ale v roku 2018 táto časť zo základnej zmluvy vypadla. Každý odklad vyplatenia je pre nás katastrofálny. Áno, prijali sme od ministerstva prvú splátku zo štátnej dotácie pre biatlon, ale nie celá suma je určená pre reprezentáciu, je tam napríklad aj viazaná časť pre mládež,“ vysvetlil.

Sklamaný je aj manžel a tréner Daniel Kuzmin: „Nejde iba o biatlon či iba o Nasťu, ale o peniaze pre top tímy aj v iných športoch. O Mateja Tótha, vodný slalom a iných športovcov. Zväz nám dlhuje už okolo 5 tisíc eur za trajekty, vosky, čo platíme zo svojich vlastných peňazí. To je tým, že ich nemá od ministerstva. Naša trpezlivosť je už na konci,“ priznal.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR zverejnilo svoje stanovisko v denníku Šport, priznalo, že ešte nerozdelilo finančné prostriedky na takzvaný top tím na žiadneho športovca, ale snaží sa o čo najskoršie pokrytie týchto nákladov: „Ministerstvo školstva rozdelilo v tomto roku medzi športové zväzy na uznané športy 44,76 milióna eur, pričom prvá splátka bola zväzom zaslaná k 31. januáru. SZB je pre rok 2018 schválená vypočítaná suma vo výške 538.253 eur. Ďalšie prostriedky (dotácie) pre rok 2018 sú toho času predložené na schválenie ministerke,“ uviedlo ministerstvo.

Ozaj je to iba prvý varovný signál, ale predsa sa potom snežná lavína môže strhnúť a stane sa, bohužiaľ, to, o čom sme písali hneď po olympiáde: na Slovensku sa pre našu najúspešnejšiu športovkyňu financie nenájdu a o pár rokov pôjde trénovať nejaké Rakúšanky alebo Švajčiarky, pretože pod Tatrami nedokážu zaplatiť jej trénerskú prácu. Financie škrípu už dnes, kým zlatá Nasťa ešte vyhráva preteky Svetového poháru a získava olympijské medaily. Ale keď skončí športovú kariéru – bude o ňu taký záujem u našich funkcionárov, ako je dnes? Ak v súčasnosti je problém s financovaním jej činnosti – nájdu sa financie v budúcnosti?

Nad týmito otázkami by sa mali zamyslieť naši športoví funkcionári. Nik nepochybuje o tom, že títo ľudia by chceli zohnať financie pre zlatú Nasťu. Podstata je niekde inde: ide o to, aby dokázali zohnať tie financie – aj dnes, aj v budúcnosti. Aby boli peniaze na športovú činnosť Nasti Kuzminovej a iných vynikajúcich športovcov a aby po skončení kariéry neodišli do zahraničia, ale zostali doma, ako tréneri alebo funkcionári a aj naďalej pomáhali nášmu športu a zviditeľňovali ho. Nuž, niekto získava medaily, iný zháňa peniaze. Taký je život…

(pal)

Foto: https://www.facebook.com/57001535740/photos/a.10150931335795741.411117.57001535740/10155094601950741/?type=3&theater