Medzinárodný olympijský výbor zakázal ruským športovcom mať na krku medaily. Rusi v Pjongčangu spievajú novú hymnu

Kuloáre olympiády v Pjongčangu sa stále viac politizujú. Medzinárodný olympijský výbor mieni otravovať život ruským športovcom aj v dejisku hier. Vydal ďalší zákaz: ruskí medailisti nemôžu mať zavesené na krku medaily, ktoré získali v Pjongčangu.

Zatiaľ tento zákaz sa týka nosenia medailí v Dome športu (v rámci sankcií MOV zakázal Rusom otvoriť tradičný Ruský dom v dejisku olympiády, tak museli to „skorigovať“ na Dom športu). Podobný zákaz je svetovým unikátom, pretože v histórii všetkých športových hier a majstrovstiev ešte ani raz športovcom, ktorí vyhrali nejaké medaily, nezakázali ich nosenie.

MOV prekročuje všetky rámce a medze. Zakázal ruskú zástavu a hymnu na olympiáde, národné dresy, symboly, trikolóru a fakticky samotnú spomienku, že existuje nejaké Rusko. Najnovším nariadením zakázal nosenie medailí. Ak by sa niektorý z ruských športovcov odvážil zavesiť si na krk medailu alebo ju jednoducho ukázať kolegom, kamarátom, novinárom alebo fanúšikom v Dome športu, MOV to bude považovať za, ako sa uvádza v jeho sankčnom nariadení, „alternatívny ceremoniál vyznamenania“, ktorý MOV zakázal, a preto daný športovec bude ihneď sankcionovaný. Ide o šport, o politiku alebo o psychiatriu?

Proti sankciám Medzinárodného olympijského výboru sa postavili ruskí fanúšikovia, ktorých je v Pjongčangu neúrekom. Od samotného začiatku nosia ruské zástavy a národnú symboliku, spievajú hymnu a inými spôsobmi „porušujú“ sankcie MOV. Nakoniec Medzinárodný  olympijský výbor bol nútený urobiť kompromis: uznal, že sankcie by sa nemohli týkať fanúšikov, a preto láskavo povolil, aby mohli mať so sebou ruské zástavy, obliekať sa do národných športových dresov a pod. Športovci to aj naďalej majú zakázané.

Rusi v Pjongčangu získali druhú hymnu. Ešte pred niekoľkými dňami, kedy MOV tvrdo zakazoval znenie tónov ruskej hymny v dejisku hier, ruskí fanúšikovia v uliciach miest, na športoviskách a hlavne počas udelenia medailí svojim olympionikom začali spievať „Kaťušu“. Túto pesničku poznajú na celom svete, vedia, že je svojráznym symbolom Ruska – a ruskí fanúšikovia z tejto pesničky fakticky vytvorili druhú hymnu, ktorú spievajú v Pjogčangu (https://www.youtube.com/watch?v=g7QOw2RY99Q). Spievajú ju aj ruskí športovci, veď pre túto pesničku zákaz MOV neplatí…

(pal)

Foto: http://www.pravda-tv.ru/2018/02/13/343736/rossijskie-bolelshhiki-prosto-unizhayut-mok-v-koree