Merkelova bude mať už druhú návštevu s Putinom v Soči za dva týždne

Merkelova bude mať už druhú návštevu s Putinom v Soči za dva týždne

Pracovná návšteva nemeckej kancelárky Angela Merkelovej v piatok v Soči by mohla signalizovať pozitívny posun vo vzťahoch medzi EÚ a Ruskom, keďže európsky blok prehodnocuje svoju vernosť Washingtonu.

A. Merkel prišla do Soči na začiatku mája, aby sa stretla  s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Išlo o prvú návštevu od roku 2014

Americký prezident Donald Trump oznámil, že odstúpi z iránskej jadrovej dohody, ktorej signatármi sú Rusko a Nemecko.

Rozhodnutie rozhnevalo Európu a Merkelová išla tak ďaleko, že naznačuje, že Európa už  sa nemôže spoliehať na Spojené štáty, aby zabezpečila jej bezpečnosť a dodržiavala medzinárodné normy.

S Merkelovou, ktorá sa tento mesiac po druhýkrát prejde do Soči, sa zdá, že Európu, ktorú stále viac znepokojuje Washington, sa bude usilovať o užšiu spoluprácu s Moskvou v nádeji, že zachráni dohodu s Iránom a bude pokračovať v mnohých ďalších kritických medzinárodných otázkach.

Nemecký Deutsche Welle ešte pred summitom uviedol, že“zblíženie medzi Nemeckom a Ruskom by mohlo byť neočakávaným dôsledkom rozhodnutia Trumpa o ukončení jadrovej dohody s Iránom”.

Bude nedávny vývoj viesť k novému prielomu v nemeckej (a európskej) spolupráci s Ruskom?

Prvým bodom programu Putina  a Merkelovej  bude nepochybne budúcnosť iránskej jadrovej dohody.Nemecko aj Rusko vyjadrili svoju snahu zachovať dohodu z roku 2015, ktorá obmedzuje jadrové kapacity Iránu výmenou za sankcie.

Otázka iránskej jadrovej dohody je pravdepodobne“najjednoduchšia”na programe dvoch lídrov, uviedol profesor Peter Schulze, odborník na medzinárodné vzťahy na univerzite v Goettingene.Moskva, Berlín a dokonca aj Brusel sú v prospech zachovania dohody a sú takmer rovnako proti americkým plánom odstúpiť od dohody, povedal.

Vzhľadom na posledné kroky Washingtonu “bolo by logickým krokom”pre Nemecko“priblížiť sa k Moskve”,ako aj k“pragmatickejšiemu a miernejšiemu”prístupu k tejto otázke, dodal Schulz.

Foto zdroj: http://www.dnevno.hr/geopolitika/zoran-meter-merkel-putinu-njemacki-strateski-interes-su-dobri-odnosi-s-rusijom-0-1169324/