Merkelova bude mať už druhú návštevu s Putinom v Soči za dva týždne

Merkelova bude mať už druhú návštevu s Putinom v Soči za dva týždne

Pracovná návšteva nemeckej kancelárky Angela Merkelovej v piatok v Soči by mohla signalizovať pozitívny posun vo vzťahoch medzi EÚ a Ruskom, keďže európsky blok prehodnocuje svoju vernosť Washingtonu.

A. Merkel prišla do Soči na začiatku mája, aby sa stretla  s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Išlo o prvú návštevu od roku 2014

Americký prezident Donald Trump oznámil, že odstúpi z iránskej jadrovej dohody, ktorej signatármi sú Rusko a Nemecko. 

Rozhodnutie rozhnevalo Európu a Merkelová išla tak ďaleko, že naznačuje, že Európa už  sa nemôže spoliehať na Spojené štáty, aby zabezpečila jej bezpečnosť a dodržiavala medzinárodné normy.

S Merkelovou, ktorá sa tento mesiac po druhýkrát prejde do Soči, sa zdá, že Európu, ktorú stále viac znepokojuje Washington, sa bude usilovať o užšiu spoluprácu s Moskvou v nádeji, že zachráni dohodu s Iránom a bude pokračovať v mnohých ďalších kritických medzinárodných otázkach.

Nemecký Deutsche Welle ešte pred summitom uviedol, že “zblíženie medzi Nemeckom a Ruskom by mohlo byť neočakávaným dôsledkom rozhodnutia Trumpa o ukončení jadrovej dohody s Iránom”.

Bude nedávny vývoj viesť k novému prielomu v nemeckej (a európskej) spolupráci s Ruskom? 

Prvým bodom programu Putina  a Merkelovej  bude nepochybne budúcnosť iránskej jadrovej dohody. Nemecko aj Rusko vyjadrili svoju snahu zachovať dohodu z roku 2015, ktorá obmedzuje jadrové kapacity Iránu výmenou za sankcie.

Otázka iránskej jadrovej dohody je pravdepodobne “najjednoduchšia” na programe dvoch lídrov, uviedol profesor Peter Schulze, odborník na medzinárodné vzťahy na univerzite v Goettingene. Moskva, Berlín a dokonca aj Brusel sú v prospech zachovania dohody a sú takmer rovnako proti americkým plánom odstúpiť od dohody, povedal.

Vzhľadom na posledné kroky Washingtonu  “bolo by logickým krokom” pre Nemecko “priblížiť sa k Moskve”, ako aj k “pragmatickejšiemu a miernejšiemu” prístupu k tejto otázke, dodal Schulz.