Merkelová: Mier možno vytvoriť len s Ruskom

Stabilitu európskej bezpečnostnej architektúry možno zaistiť len v prípade, ak sa do tohto procesu zapojí aj Rusko. Uviedla to nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá zároveň vyzvala Západ, aby svoje záväzky vyplývajúce zo zmlúv podpísaných s Moskvou, plnil.

Napriek súčasnému napätiu medzi Západom a Ruskou federáciou európske mierové usporiadanie môžeme vytvoriť len s Ruskom”. Vo videu zverejnenom 2. septembra na internetovej stránke nemeckej vlády, to povedala jej šéfka Angela Merkelová. Ako dodala, v oblasti európskej obrannej a bezpečnostnej politiky by sme sa mali snažiť zlepšiť náš kontakt s Ruskom”.

Nemecká politička tiež poznamenala, že udržiavanie otvoreného “dialógu medzi Severoatlantickou alianciou a Ruskom”, ako aj dodržiavanie príslušných zmlúv, napriek rozdielnym pohľadom v súvislosti s ukrajinskou krízou vždy obhajovala.

Implementácia dohôd z Minska je podľa jej slov kľúčovou podmienkou pre zlepšenie vzťahov medzi Ruskom a Európou. “Ak by bolo plnenie Minských dohôd úspešné, mali by sme uskutočniť ešte intenzívnejší dialóg,” zdôraznila Merkelová.

V súvislosti s potrebou zlepšenia vzájomných vzťahov medzi Západom a Moskvou, sa nemecká kancelárka vyjadrila aj v júli tohto roku. “Ak si Rusko a Spojené štáty vytvoria medzi sebou dobrý a čestný priamy dialóg, bude to na osoh všetkých,vyhlásila politička 8. júla po stretnutí prezidentov Putina a Trumpa, na samite skupiny G20 v nemeckom Hamburgu. http://narodnenoviny.sk/merkelova-dobre-vztahy-medzi-ruskom-a-usa-budu-na-prospech-vsetkych/

Po tom, čo Spojené štáty v júni 2017 pristúpili na rozšírenie balíčka protiruských sankcií, vyjadrila kancelárka voči týmto krokom kritiku. Podľa jej vtedajších slov opatrenia Washingtonu porušujú medzinárodné právo, ovplyvňujú európske firmy a ich skutočným cieľom je profit amerického ropného a plynárenského sektora.

 

 

Foto zdroj:http://www.freakingnews.com/Neckless-Angela-Merkel-Pictures-121439.asp

(tom)