Merkelová neumožní nemeckým Turkom hlasovať o treste smrti

Merkelová neumožní nemeckým Turkom hlasovať o treste smrti

Nemecká kancelárka Angela Merkelová povedala, že Turkom žijúcim v Nemecku nebude umožnené hlasovať v prípadnom referende o obnovení trestu smrti v Turecku.

Turecký prezident Recep Erdogan, ktorý po referende o ústavných zmenách v krajine nadobudol vačšie právomoci, uviedol, že opätovné zavedenie najvyššieho trestu bude podporovať, ak toto opatrenie prijme parlament alebo bude odsúhlasené v referende.

Trest smrti je však vo všetkých štátoch Európskej únie zakázaný, čo znamená, že táto iniciatíva by mohla mať za následok ukončenie vyhliadok Turecka na jeho členstvo v EÚ.

V apríli sa takmer 1,4 milióna oprávnených tureckých voličov žijúcich v Nemecku zúčastnilo kontroverzného referenda, ktoré umožnilo tureckému prezidentovi rozšíriť svoje právomoci.

“Robíme to, čo považujeme za správnu vec. Turecko je partnerom NATO a je pre nás veľmi dôležité v otázkach bezpečnosti. Rozhodnutie o referende a následný politický vývoj, sú však veľmi znepokojujúce veci,” uviedol nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere.

Niektoré nemecké, ale aj holandské mestá v apríli zakázali na svojom území predreferendové kampane. Ich predstavitelia navyše  tureckým ministrom zakázali na týchto zhromaždeniach vystúpiť, čo viedlo k ostrej výmene názorov medzi krajinami a k diplomatickému sporu. Turecko napríklad obvinilo oba európske štáty z nacistického správania.

Po minuloročnom neúspešnom prevrate v Turecku využil Erdogan svoje mimoriadne právomoci a zakročil proti armáde, polícii, súdnictvu a štátnym službám. Následne v krajine autorizoval čistky, ktoré sa dotkli aj novinárov a ľudí, ktorí so spôsobom uplatňovania moci Erdoganom nesúhlasia.

Trest smrti je v Turecku zakázaný od roku 2004, dva roky po nástupe k moci Erdoganovej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP), nakoľko je súčasťou požiadaviek potrebných na vstup Ankary do EÚ.

Foto zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1859494-merkelova-krize-kolem-migrace-je-historicka-zkouska-kterou-zvladneme

(tom)