Merkelová povedala, že utečenecká kríza sa nemôže opakovať. Podľa jej názoru však islam do Nemecka patrí

Merkelová povedala, že utečenecká kríza sa nemôže opakovať. Podľa jej názoru však islam do Nemecka patrí

Angela Merkelová mala 21. marca svoj prvý prejav v nemeckom parlamente, po tom, čo bola minulý týždeň opätovne zvolená za kancelárku.

Vo svojom programovom vyhlásení sa venovala aj utečeneckej politike a otázkam migrácie. Podľa jej názoru, rozhodnutie prijať utečencov bolo správne. Dodala však, že podobná krízová situácia sa už viac nemôže opakovať. Prisľúbila, že jej vláda bude v Európskej únii presadzovať tie programy, ktoré napomôžu podobným situáciám predísť. Jedným z nich je pomoc štátom na severe Afriky.

Priznala tiež, že náznaky utečeneckej krízy v roku 2015 sa podcenili a jej predchádzajúca vláda nereagovala dostatočne.

V prejave sa tiež venovala tomu, či islam patrí do Nemecka. Pripomíname, že jej koaličný partner a predseda bavorskej CSU – Horst Seehofer, ktorý v jej novej vláde zastáva funkciu ministra vnútra, sa minulý týždeň vyjadril, že islam do jeho krajiny nepatrí.

„Niet pochýb o tom, že historický charakter Nemecka je kresťansko-židovský. Islam je však náboženstvo moslimov žijúcich v tejto krajine a je tak súčasťou Nemecka,“ vysvetlila Merkelová.

Priznala, že mnohí majú problém akceptovať túto myšlienku, na čo majú plné právo. Podľa nej však väčšina moslimov žijúcich v Nemecku odmieta radikalizmus a islamský terorizmus. Ako dodala, mnoho prívržencov islamu žije v mieri a v súlade s ústavou a zákonmi štátu.

V súvislosti s nedávnymi teroristickými útokmi v Berlíne povedala, že nemecká liberálna spoločnosť nedovolí, aby bol doterajší spôsob života nemeckých občanov zničený terorizmom.

Foto zdroj: https://www.deutschland.de/en/topic/politics/government-statement-by-merkel

(tom)