Merkelová povedala, že utečenecká kríza sa nemôže opakovať. Podľa jej názoru však islam do Nemecka patrí

Angela Merkelová mala 21. marca svoj prvý prejav v nemeckom parlamente, po tom, čo bola minulý týždeň opätovne zvolená za kancelárku.

Vo svojom programovom vyhlásení sa venovala aj utečeneckej politike a otázkam migrácie. Podľa jej názoru, rozhodnutie prijať utečencov bolo správne. Dodala však, že podobná krízová situácia sa už viac nemôže opakovať. Prisľúbila, že jej vláda bude v Európskej únii presadzovať tie programy, ktoré napomôžu podobným situáciám predísť. Jedným z nich je pomoc štátom na severe Afriky.

Priznala tiež, že náznaky utečeneckej krízy v roku 2015 sa podcenili a jej predchádzajúca vláda nereagovala dostatočne.

V prejave sa tiež venovala tomu, či islam patrí do Nemecka. Pripomíname, že jej koaličný partner a predseda bavorskej CSU – Horst Seehofer, ktorý v jej novej vláde zastáva funkciu ministra vnútra, sa minulý týždeň vyjadril, že islam do jeho krajiny nepatrí.

„Niet pochýb o tom, že historický charakter Nemecka je kresťansko-židovský. Islam je však náboženstvo moslimov žijúcich v tejto krajine a je tak súčasťou Nemecka,“ vysvetlila Merkelová.

Priznala, že mnohí majú problém akceptovať túto myšlienku, na čo majú plné právo. Podľa nej však väčšina moslimov žijúcich v Nemecku odmieta radikalizmus a islamský terorizmus. Ako dodala, mnoho prívržencov islamu žije v mieri a v súlade s ústavou a zákonmi štátu.

V súvislosti s nedávnymi teroristickými útokmi v Berlíne povedala, že nemecká liberálna spoločnosť nedovolí, aby bol doterajší spôsob života nemeckých občanov zničený terorizmom.

Foto zdroj: https://www.deutschland.de/en/topic/politics/government-statement-by-merkel

(tom)