Merkelová prisľúbila zvýšiť príspevok do NATO

Merkelová prisľúbila zvýšiť príspevok do NATO

Angela Merkelová
Donald John Trump

Nemecká kancelárka Angela Merkelová počas svojej nedávnej návštevy Washingtonu prisľúbila, že urobí všetko preto, aby príspevok Berlína do NATO zodpovedal, tomu, čo americký prezident Donald Trump nazýva “spravodlivý podiel”. Otázka financovania Severoatlantickej aliancie bola ústrednou témou prvého oficiálneho stretnutia najvyšších predstaviteľov oboch krajín. Šéf Bieleho domu zopakoval svoje stanovisko, aby členovia aliancie prispievali dvoma percentami HDP na chod NATO. Trump v tejto súvislosti pripomenul, že, “Mnoho národov dlhuje obrovské sumy peňazí z minulých rokov, čo nie je voči USA férové”.

Kancelárka v tejto súvislosti prisľúbila splnenie požiadavky navýšiť sumu príspevku na 2 percentá HDP do roku 2024. Merkelovej postoj sa v tomto smere líši od niektorých vysokopostavených predstaviteľov Nemecka, ktorí vyjadrili neochotu zvýšiť požadované výdavky. Pred Merkelovej návštevou navrhla nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová revíziu samotného princípu výdavkov členov aliancie, kde by svoju úlohu zohrával tzv. “index aktivity”. Ten by mal v tomto smere brať do úvahy aj účasť v zahraničných misiách. Viac ”aktívne” krajiny, by podľa Leynovej mali platiť menej, a tí, ktorí nie sú ochotní zúčastňovať sa skutočných vojenských činností, by mali platiť viac.

Trump neskôr k téme stretnutia s Merkelovou na Twitteri napísal, že “Napriek tomu, čo ste počuli vo falošných správach, mal som s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou skvelú schôdzku. Avšak Nemecko dlhuje NATO ohromné množstvo peňazí a Spojeným štátom musí byť za silnú a veľmi drahú obranu, ktorú poskytujú Nemeckuplatené viac.”

Washington je v súčasnosti najväčším prispievateľom do výdavkov na obranu NATO, pri výdavkoch zhruba dva a pol krát vyšších ako príspevok zvyšku spojencov dohromady. Spojené štáty vynaložili vlani na obranu odhadom 664 miliárd dolárov. Iba päť z 28 členských štátov NATO prispieva momentálne sumou dvoch percent svojho HDP. Okrem USA ide o Veľkú Britániu, Estónsko, Grécko a Poľsko.

Zdroj foto: http://www.napalete.sk/merkelova-islam-patri-do-nemecka/
https://www.theatlantic.com/politics/archive/2017/02/donald-trump-national-prayer-breakfast/515445/

(tom)