Merkelová so Schulzom pred voľbami ignorovali zahraničnopolitické otázky

Merkelová so Schulzom pred voľbami ignorovali zahraničnopolitické otázky

V čase keď svet a samotné Nemecko čelia mnohým medzinárodným problémom, najvýznamnejšie nemecké strany otázkam zahraničnej politiky nevenovali adekvátnu pozornosť. Pre spravodajský portál RT to povedal nemecký diplomat a zároveň člen nemeckých Slobodných demokratov (FDP). Dodal tiež, že Nemci majú záujem zlepšiť naštrbené vzťahy s Ruskom.

Bývalý nemecký veľvyslanec v Japonsku, Poľsku a Indii – Frank Elbe, ktorý je členom FDP si myslí, že dôvodom výraznej straty CDU/CSU v nedeľnajších voľbách bol okrem iného aj fakt, že nemecká vláda pod jej vedením “nereflektovala problémy národa”. Frank Elbe uviedol, že svet musí v súčasnosti čeliť viacerým krízam. Príkladom je napätie na Kórejskom polostrove, pretrvávajúca utečenecká vlna do Európy, alebo kríza vo vzťahoch s Ruskom.

“Keď sa pozrieme na súboj medzi Angelou Merkelovou a Martinom Schulzom, zahraničnopolitické otázky ani raz neriešili,povedal nemecký exveľvyslanec, ktorý zároveň poukázal na to, že novinári sa touto témou v televíznom dueli ani nezaoberali.

Vyhlásil tiež, že zhoršujúce sa vzťahy s Ruskom trápia väčšinu nemeckej populácie, ktorá má záujem o ich zlepšenie.

“V nemeckých prieskumoch sa uvádza, že 81 percent nemeckého obyvateľstva znepokojujú súčasné vzťahy medzi Ruskom a Nemeckom a želajú si ich zlepšenie,” dodal nemecký politik a podčiarkol, že tieto vzťahy sú zhľadiska bezpečnosti Európy kľúčové.

Podľa Elbeho bude úlohou nemeckých Slobodných demokratov zhoršené vzťahy s Moskvou napraviť. Pripomíname, že FDP sa po štyroch rokoch vrátila do Spolkového snemu, keď vo voľbách 24. septembra získala 10,5 percent hlasov. Predpokladá sa, že v novej koalícii budú pod vedením Merkelovej CDU zastúpení Slobodní a Zelení.

Ministerstvo zahraničných vecí Slovenskej republiky v reakcii na výsledky volieb do nemeckého Bundestagu uviedlo, že Slovensko teší, že nemeckí občania dali vo voľbách mandát na zostavenie vlády, ktorá bude ďalej aktívne podporovať a prehlbovať európsku integráciu tam, kde to prináša prospech všetkým členským štátom a občanom Európskej únie.

Národné Noviny zdôrazňujú uvedené: “… tam, kde to prináša prospech všetkým členským štátom a občanom Európskej únie …”

 

Foto zdroj:http://www.parlamentnelisty.sk/arena/monitor/Martin-Schulz-pouzil-este-ostrejsi-slovnik-na-adresu-vsetkych-odporcov-integracie-EU-Su-prenho-virus-284292

(tom)