Merkelovej popularita v Nemecku klesá, navyše vládu sa jej stále nedarí zostaviť

Merkelovej popularita v Nemecku klesá, navyše vládu sa jej stále nedarí zostaviť

Dôkazom toho, že Nemcom už pomaly ale isto dochádza trpezlivosť s kancelárkou Angelou Merkelovou, je najnovší prieskum verejnej mienky. Z jeho výsledku vyplýva, že takmer polovica opýtaných by privítala Merkelovej odstúpenie z postu šéfky vlády. Uvedený údaj predstavuje za posledné tri mesiace výrazný nárast.

Napriek tomu, že aliancia CDU/CSU získala po septembrových voľbách do Bundestagu väčšinu kresiel, Merkelovej sa stále nedarí zostaviť novú vládu. Podľa prieskumu agentúry YouGov, ktorý zverejnil denník Die Welt, 47 percent respondentov chce, aby odstúpila ešte pred konaním riadnych volieb v roku 2021. Pred tromi mesiacmi to bolo „iba“ 36 percent opýtaných.

Naproti tomu 36 percent ľudí by privítalo, keby vo funkcii kancelárky vydržala počas celého volebného obdobia. Na splnenie takéhoto želania však musí Angela Merkelová dosiahnuť zhodu s príslušnými politickými partnermi o vytvorení vládneho kabinetu. Doterajšie neúspechy v prieskumných koaličných rozhovoroch sú znakom politickej krízy v Nemecku.

Rozhovory so stranou Zelených a Slobodnými demokratmi (FDP) v novembri skolabovali. Kresťanskí demokrati teraz vkladajú nádej do toho, že nový kabinet sa im podarí sformovať so sociálnymi demokratmi (SPD). Spoločné rokovania oboch subjektov sa majú konať v januári. Sociálni demokrati boli síce súčasťou doterajšej vlády v tzv. veľkej koalícii, avšak slabý volebný výsledok v septembrových voľbách spôsobil, že SPD sa najprv rozhodla odísť do opozície.

„Ešte sa nerozhodlo, či má zmysel rokovať o koalícii. Jedna vec je však jasná: ak budú odmietnuté všetky návrhy týkajúce sa reformy EÚ, nebude žiadna koalícia s SPD,“ uviedol 27. decembra pre denník Bild nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel, ktorý v terajšej Merkelovej vláde zastupuje sociálnych demokratov. Ďalšou podmienkou SPD je rovnaká zdravotná starostlivosť pre pacientov štátneho a súkromného zdravotného poistenia.

Nemecká kancelárka stráca postupne na popularite od roku 2015, keď prišla s politikou otvorených dverí pre utečencov, ktorí neskôr zaplavili krajinu. Jej kroky spôsobili rozkol v nemeckej spoločnosti ohľadne riešenia utečeneckej krízy. Dôsledkom toho vzrástla popularita euroskeptických a antiimigračných strán, čo malo za následok súčasný patový stav v rámci rokovaní o novej vláde v Berlíne.

Foto zdroj: http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/germany/angela-merkel/12154356/How-Germany-fell-out-of-love-with-Angela-Merkel.html

(tom)