Merkelovú na volebnom mítingu vypískali

Merkelovú na volebnom mítingu vypískali

Nemecká kancelárka Angela Merkelová bola na volebnom mítingu vo východnom Nemecku vypískaná a nazvaná “zradkyňou národa”. Demonštrujúci prívrženci pravicovej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD), vyjadrujúc nesúhlas s jej utečeneckou politikou držali v rukách transparenty s nápisom “Nie moja kancelárka”.

V rámci predvolebnej kampane pred septembrovými parlamentnými voľbami sa kancelárka zastavila 17. augusta v saskom mestečku Annaberg-Buchholz na východe Nemecka, kde narazila na protestujúcich priaznivcov Alternatívy pre Nemecko (AFD) a protiprisťahovaleckého hnutia Pegida.

Dav s približne 150 ľudmi svojim pokrikmi a plagátmi s nápismi ako “Zradcovia národa” a “Vypadnite odtiaľto”, narušil volebnú kampaň na ktorej sa Merkelová stretla so svojim sympatizantmi.

Súčasťou prostestu boli aj transperenty, na ktorých bolo uvedené “Zmena režimu v Nemecku!”, alebo “CDU – ničí Nemecko”, odkazujúc na politiku vládnej Kresťansko-demokratickej únie, ktorej nemecká kancelárka predsedá.

Vo svojom prejave sa šéfka nemeckej vlády pokúšala obhajovať svoju politiku voči žiadateľom o azyl.

“Mnohí ľudia sa obávajú, keď hovoria: Čo bude s nami? Sme ešte dôležití alebo sú dôležitý už len utečenci?”, priznala Merkelová. Vzápätí však burácajúcemu davu poslal odkaz, že “niektorí majú záujem načúvať, zatiaľčo ostatní len pokrikujú. To je v čom sa odlišujeme”.

Spolková krajina Sasko zažila za ostatné roky vlnu protimigračných a protiislamských protestov. Nemecké hnutie Pegida uskutočňuje pravidelné demonštrácie, v reakcii na utečeneckú politiku nemeckej vlády, ktorú viacerí občania vnímajú ako krok k islamizácii Nemecka.

Nemecký spolkový úrad pre migráciu a utečencov (BAMF) uvádza, že v roku 2016 požiadalo v štáte o azyl asi 740 000 ľudí, z ktorých vačšina sú utečenci zo Sýrie, Afganistanu a Iraku.

Parlamentné voľby v Spolkovej republike Nemecko sa budú konať 24. septembra.

 

Foto zdroj:youtube.com/watch?v=qeQnHaeZyHU

(tom)