Metalinda aktuálne nahrala rockovú verziu slovenskej hymny

Metalinda aktuálne nahrala rockovú verziu slovenskej hymny

Metalinda – stálica aj legenda slovenskej rockovej muziky oslávila v minulom roku 33 rokov pôsobenia na hudobnej scéne. Už dva roky má speváka, ktorý sa narodil v roku, keď Peter Sámel drvil gitaru a skupinu  zakladal. Je najpovolanejší,  preto sme ho požiadali o rozhovor a novinky, ktorými kapela žije.

S novým spevákom a manažérom valcujete pódiá Aké obdobie teda prežíva momentálne vaša kapela Metalinda?

Fantastické. Dostali sme do kapely novú kvalitnú šťavu, odštartovali sme „trojliter dízlák“. Už dva roky s nami spieva mladý spevák Samuel Andy Hudák, ktorý má presne toľko rokov ako samotná Metalinda.  Minulý rok sme konečne získali aj skvelého manažéra, je ním môj syn Peter, ktorého to aj baví. Takže sme takmer každý víkend niekde hrali, či na Slovensku alebo v Česku. Veľmi príjemné obdobie prežívame spoločne. Peter mladší  je multitalent, od manažérstva cez nosenie káblov, zapájania aparatúry, kamerovania a fotenia až po poradcu ohľadne hudby. Ľudia chodili na koncerty, dokonca s nami spievali a vypýtali si minimálne tri prídavky.

Ktorá pesnička najviac rezonuje u divákov na koncertoch?
Jednoznačne Slnko nevychádzaj, nakoľko všetky médiá sa rozhodli tlačiť ju ľuďom do hláv aj teraz vo vysielaní.

Slnko nevychádzaj – originálna verzia

https://www.youtube.com/watch?v=bnAjMQAe4v0

Metalinda urobila teraz zvláštny počin, keď nahrala rockovú verziu slovenskej hymny. Prečo?

Opäť bol inšpiratívny náš manažér Peter Sámel mladší.  Vraj to vo svete urobilo veľa kapiel,  že nahrali hymnu v rockovom prevedení  – napríklad Queen nahrali anglickú. V tom čase prišla aj požiadavka na jeden koncert, že by sme na ňom mali zahrať práve našu hymnu. Tak som si sadol za počítač a asi päť hodín  som stláčal gombíky, nahral som všetky nástroje. Potom prišiel spevák Andy, ktorý to za ďalšie hodiny naspieval a hneď sme to zmixovali. Keď sme v Košiciach hymnu zahrali, všetci s nami spievali, aj neskutočné ovácie sme si vypočuli, tak sme si povedali, že urobíme videoklip. Nakrúcali sme v starej reštaurácii, ktorú dnes obývajú bezdomovci  a v starom amfiteátri na Devíne v Bratislave.

Hymna Slovenskej republiky – Metalinda

https://www.youtube.com/watch?v=FfUWm5bXG6A&t=101s

Čo zaujímavé vás čaká tento rok?

Leto máme takmer plné koncertov, aj niekoľko českých festivalov vrátane najväčšieho – Benátska. Okrem toho druhý rok pracujeme na novom albume, ktorý je už pripravený, takže tento rok konečne potešíme našich fanúšikov šestnástym albumom.  Pikantéria je, že tam budú tri hymny – aké  – to sa nechajte prekvapiť.

Metalinda – Maj May

https://www.youtube.com/watch?v=w6WvxH3Ww7g

Nedávno v Bratislave udeľovali ocenenia  Zväzu autorov a interpretov – ako vnímate znovuzrodenie týchto ocenení?

Veľmi pozitívne, dokonca som sa ho ako hosť zúčastnil, mali tam dobré pagáče a nealko pivo. Oceňovaní by malo byť v slovenskej hudbe oveľa viac, aby konečne aj Metalinda nejaké získala. Ale vlastne – na čo? Nikdy sme nič nevyhrali, no koncerty máme stále vypredané a ľudia si s nami spievajú naše pesničky. To je podstatné.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN – Peter Sámel v dvoch vydaniach, vpravo otec, vľavo syn