Miko Hladký a Gladiator chystajú nové CD s prekvapením

Miko Hladký a Gladiator chystajú nové CD s prekvapením

Ako správni rodáci z nitrianskej zóny prišli páni z kapely Gladiator  podporiť kamarátov zo skupiny DESMOD na krst ich nového  CD Molekuly zvuku. Kapela  Gladiator tiež nezaháľa, momentálne  križuje republiku s akustickým vlastným turné. Tento rok vyjdú skupine dva albumy, aké a prečo,  o to sa s nami podelil spevák Miko Hladký.

Gladiator brázdi slovenské mestá so zaujímavým turné…

Áno, naše akustické  turné je veľmi príjemné a veľmi zaujímavé. Nesmierne nás teší, že sa pridávajú ďalšie mestá, ktoré vôbec neboli v prvom pláne. Súbežne s akustickým turné pripravujeme nový radový album, ktorý by sme chceli vydať koncom roka a máme už hotových aj niekoľko pesničiek. Špecialitkou albumu bude, že na ňom nájdete vianočnú pesničku, úplne novú, pôvodnú. Všetci naši speváci kolegovia majú vianočnú pesničku, tak  aj Gladiator bude mať svoju vianočnú pieseň –  konečne.

Nemôžem dýchať – akustická verzia

https://www.youtube.com/watch?v=Gh2gX6MnAEU

Už na nej aj pracujete?
Ona dokonca existuje, tvorili  sme ju počas vianočných sviatkov, lebo nechceli sme,  aby to bola len gladiatorská skladba s vianočným textom, ale aby skutočne mala vianočnú atmosféru.

Kapely musia stále prekvapovať fanúšikov, ponúkať im niečo nové, aby nezovšedneli, ako ste prišli na nápad s akustickým turné?

Žiadne veľké myšlienky za tým netreba hľadať, prišlo to úplne spontánne. V období Valentína sme mali požiadavku o  dva podobné koncerty, ktoré sme odohrali a stretli sa s veľkým ohlasom. Potom už všetko išlo ako na bežiacom páse – myšlienka nás nakopla, aby sme skúsili urobiť akustické turné a začali sme organizovať.

Gladiator – Láska

https://www.youtube.com/watch?v=72wU4-QY2cU

Čo je pre muzikantov náročnejšie, divoké rockové koncerty, alebo pokojne sedieť a hrať akusticky?

Akustické koncerty sú aj pre nás novinkou,  čo sa týka sústredenia, aranžovania, tým pádom pociťujeme aj my väčšiu zodpovednosť. To však neznamená, že rockové koncerty sú ľahšie, bez zodpovednosti, tak isto sa pripravujeme, cvičíme, radi ich hráme. Pri akustike sa predsa treba viac sústrediť, v hluku rocku niekedy chybička zanikne, ale tu všetko počuť každé brnknutie, ktoré ak nie je zosúladené s ostatnými, ľudia zaregistrujú. Viac vynikajú všetky polohy hlasu, vyžaduje to viac síl ale skôr psychických. Pri rockovom koncerte je to viac o fyzickej námahe. Máme  však radi obe verzie.

Gladiator: Nemôžem dýchať

https://www.youtube.com/watch?v=jkRa4uIM1Fs

Aj bolo niektoré mesto, ktoré vás príjemne prekvapilo záujmom a atmosférou?
Všetky. Prakticky všade bolo plno, príjemne nás prekvapilo, že na koncertoch bolo množstvo aj vekovo „zrelších“ návštevníkov a naši skalní fanúšikovia nás presvedčili, že naozaj majú záujem vidieť kapelu aj v inom svetle, v inej pozícii. A chodia aj decká, takže sa stretávajú všetky generácie, široké spektrum divákov.

Spomenuli ste, že vlastne rozširujete množstvo koncertov na základe požiadaviek, rátali ste s tým, keď ste vyrážali na turné, že sa to zapáči a budete hrať viac ako ste plánovali?

To sme netušili, s tým sa rátať nedá dopredu. Mysleli sme si, odohráme akustické koncerty, super, aj keď sme videli, že to má úspech, trochu nám prišlo ľúto, že to uvidia len ľudia v niekoľkých mestách. Skrsol nápad, že koncert zaznamenáme a vydáme na live CD, takže sme ho nahrali v Nitre. A tešíme sa na to.

DVD neplánujete?

Možno sme to teraz opomenuli trošku, do budúcna nevylučujeme ani túto alternatívu, ale teraz bude CD.

Na budúci rok bude teda ďalšie turné, ktoré bude predstavovať nový album?
Nerád by som predbiehal, máme naozaj teraz toľko práce, že nad týmto nerozmýšľame, vlastne sa nám prelínajú dva albumy, jeden akustický a živý, druhý štúdiový. Čo bude ďalej, uvidíme.

Okrem muziky vaším skupinovým koníčkom je aj futbal a karty…

Futbal šliape stále, hráme, karty pomenej, niet času, ale na futbal si ho vždy nájdeme.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN