Militanti zostrelili v Sýrii ruské bojové lietadlo. Pilot po dopade na zem aktivoval granát

Militanti zostrelili v Sýrii ruské bojové lietadlo. Pilot po dopade na zem aktivoval granát

Pilot zostrelenej ruskej stíhačky Su-25 bojoval s militantmi až do konca. Uviedlo to ruské ministerstvo obrany s tým, že príslušník ruského armádneho letectva po obkľúčení aktivoval ručný granát.

Major Roman Filipov letel v sobotu nad deeskalačnou zónou v severosýrskej provincii Idlib, keď ho teroristi zostrelili pomocou prenosného systému protivzdušnej obrany (MANPADS).

Ruský rezort obrany v pondelok oznámil, že Filipov pred tým ako sa katapultoval oznámil, že jeho stroj bol zasiahnutý raketou.Dôstojník podľa ministerstva bojoval s militantmi až do poslednej minúty. Po tom, ako ho militanti obkľúčili, odpálili granát.

K zodpovednosti za zostrelenie ruského lietadla sa prihlásila extrémistická skupina Haját Tahrír aš-Šám, ktoré je odnožou teroristického zoskupenia front al-Nusra.

Američania v tejto súvislosti popreli informácie, že by tento systém protivzdušnej obrany práve oni militantom dodali.

„Spojené štáty neposkytli svojím spojeneckým silám v Sýrii žiadny protilietadlový systém,“ povedal hovorca Pentagonu Adrian Rankin-Galloway. Dodal tiež, že koalícia pod vedením USA neuskutočňuje v oblasti zostreleného lietadla v súčasnosti žiadnu operáciu. Pripomenul, že koalícia sústreďuje svoju pozornosť proti tzv. islamskému štátu na východe Sýrie.

Ruskí zákonodarcovia chcú teraz spustiť vyšetrovanie, odkiaľ militanti systém MANPADS obdržali.

Zostrelený vojenský letec bol skúseným pilotom, ktorý úspešne plnil desiatky vojenských úloh v Sýrii vrátane eliminovania teroristických skupín a sprevádzania humanitárnych konvojov do oslobodených oblastí.

Romanovi Filipovi bola posmrtne udelená medaila Hrdinu Ruska, ktorá je najvyšším čestným titulom Ruskej federácie.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/417810-russia-needs-know-supplied-syria-rebels-manpads/

(tom)