Miloš Bubán: V striedmosti je zdravie

Miloš Bubán: V striedmosti je zdravie

Je známy z televíznych obrazoviek, na ktorých v rôznych televíziách pôsobí vyše tridsať rokov a rovnako dlhé obdobie je známy ako lekár. S úsmevom hovorí, že ako gastroenterológ vidí ľuďom do žalúdka. Jeho vášňou je cestovanie. Precestoval vyše sto krajín sveta, popísal mnoho cestopisov, miluje galérie, pamiatky UNESCO… Vydržať s ním na dovolenke nie je jednoduché, pretože vstáva skoro ráno v túžbe čo najviac vidieť a zažiť.  Akú zásadnú zmenu v svojom živote podnikol a čo radí v rámci zdravia čitateľom, prezradil našej redaktorke Anne Olveckej. 

Rok 2017 bol vraj pre vás rokom zmeny…

A veľkej! Po vyše tridsiatich rokoch som po prvý raz v živote zmenil miesto svojho profesionálneho pôsobenia v rámci lekárskej praxe. Prešiel som do inej polikliniky, ožil som, lebo sú tam noví ľudia, noví pacienti, nové stroje, len sestrička je pôvodná.

Aj noví pacienti?

V podstate noví len pribudli, lebo tí „starí“ z bratislavskej Železničnej nemocnice sa ma nechcú vzdať a chodia teraz za mnou kúsok ďalej na Bajkalskú.

Bratislavou v ostatnom čase otriasajú informácie o výskyte žltačky. Vy ako gastroenterológ máte možno viac konkrétnych informácií, je to naozaj také zlé?

Priznám sa, toto som nečakal, myslel som si, že ľudia si skutočne potrpia na  časté umývanie rúk, lebo žltačke „áčko“ sa hovorí aj choroba špinavých rúk. Stačí dodržiavať základné hygienické postupy a naozaj si tie ruky umývať. Našťastie, táto žltačka po preliečení nezanecháva na človeku trvalé následky, horšie sú tie ďalšie žltačky – béčko, céčko. „Áčková“ žltačka sa začína ako viróza, nie každý aj ožltne.

Ako je možné, že vo vyspelej spoločnosti, kde sa osveta týka aj hygieny, sa zrazu v hlavnom meste a jeho okolí vyskytne takéto ochorenie?

Možno osveta nie je až taká veľká, možno len ľudia nedodržiavajú niekoľkonásobné denne umývanie rúk, pretože cestujeme v mestskej hromadnej doprave, nevieme po kom chytáme tyče a sedadlá, podávame si ruky s mnohými ľuďmi.  Naozaj stačí prísť domov a zájsť do kúpeľne. Je to zdravotne veľmi dôležité, hoci sa to niekomu môže zdať bezvýznamné.

Vianoce klopú na dvere. Ako a kde ich prežijete?
Odkedy zomrela moja krásna mamička, netrávim sviatky na Slovensku. Tento rok letím na Maurícius, odtiaľ loďou na  Seychely, Reunion a Madagaskar, takže pobehám štyri ostrovy v priebehu pätnástich dní. Namiesto ihličnanov ozdobené palmy, loď bude tiež krásne vyzdobená. Už som to zažil minulý rok na inej lodi, celkom sa na to teším. Idem už po pätnásty raz na loď, dávam rady tým čo idú po prvý raz. Mňa by mohli cestovky zamestnať ako sprievodcu a poradcu.

Našim čitateľom dajte teraz iné rady – ako nepribrať cez sviatky, neublížiť si žlčníkovými záchvatmi a podobne…

Najlepšia rada je prevencia, aby nezabudli, že aj cez Vianoce majú len jeden žalúdok, preto ho majú rovnako používať tak, ako mimo sviatkov. V striedmosti je zdravie, v striedmosti sú aj pekné vianočné sviatky. Veľa ochorení vzniká zo zlého stravovania a žiaľ, Slováci sú v tomto nepoučiteľní a sme veľmi zlým príkladom pre zvyšok sveta.

Vy dokážete dodržiavať počas Vianoc striedmosť?
Áno, hoci kým som chodil k mamke na Vianoce, mal som menej pohybu, lebo  sa mi nikam nechcelo. Chcel som čo najviac času byť pri nej, mali sme sa veľmi radi, rozumeli sme si a teraz mi už robí anjela strážneho.

Vaše plány do nového roka? Zámerne nehovorím o predsavzatiach…

Naďalej veľa pracovať, lebo bez práce by som zomrel, stále veľa cestovať ako doteraz, lebo bez cestovania by som zomrel… Samozrejme, želám si, aby som bol zdravý. To isté želám všetkým čitateľom, aby ku mne chodili na prevenciu, a nie kvôli chorobám.

(olv)

Foto: Anna Olvecká pre NN