Minerálna perla Slovenska – 2. časť

Minerálna perla Slovenska – 2. časť

Kúpeľné bohatstvo našej vlasti

 Kúpele Nimnica patria medzi najmladšie kúpele na Slovensku. Ležia v údolí Váhu v Trenčianskom kraji, medzi Púchovom a Považskou Bystricou, pri veľkom vodnom diele Priehrade mládeže (Nosická vodná nádrž), v nadmorskej výške 300 m. n. m. Klimatické podmienky kúpeľov majú charakter podhorského podnebia s miernymi zimami a teplými letami.

Napriek svojej krátkej existencii sú kúpele navštevované nielen slovenskou klientelou, ale v poslednom čase sú vyhľadávané aj návštevníkmi zo zahraničia. Nimnická minerálna voda sa využíva na liečebné účely jednak vo forme pitnej a inhalačnej kúry ako aj vo forme liečivých kúpeľov, ktoré sa kombinujú s ďalšími procedúrami ako sú vodoliečba, procedúry fyzikálnej terapie, krátkovlnná diatermia, ionoforéza, galvanizácia, faradizácia, horské slnko, rehabilitačný telocvik a v neposlednej miere aj liečebná výživa.  Voľný čas môžu klienti tráviť priamo v areáli kúpeľov alebo blízkom okolí.

Neďaleká vodná nádrž priehrady je rekreačnou oblasťou s možnosťou vodných športov, rybolovu a plavby výletnou loďou. Pešia turistika a cykloturistika po okolitom lesoparku a do vzdialenejších Javorníkov je ideálnou voľbou pre tých aktívnejších a náročnejších turistov. V blízkom meste Púchov sa nachádza archeologické múzeum a múzeum kolies, v Považskej Bystrici zrúcaniny hradu. Lednické Rovne južným smerom od kúpeľov Nimnica, je známe sklárskou výrobou a Slovenským sklárskym múzeom. Mesto Ilava láka kaštieľom, v ktorom je Múzeum obchodu a reštaurácia, ďalej mesto Trenčín, ktorý je mestskou pamiatkovou rezerváciou, so stredovekým hradom, patrí k najvýznamnejším hradným komplexom na Slovensku. Množstvo relaxačných a liečebných procedúr, fitness a wellness centrum, multifunkčné a minigolfové ihrisko, priehrada, pohorie Javorníkov a Strážovských vrchov, neďaleké lyžiarske strediská, to sú pridané hodnoty okolia kúpeľov.

 Bez investícií to nepôjde

Keďže kúpele Nimnica  nepatria k najväčším kúpeľom na Slovensku, ich ďalší rozvoj je v neustálom zvyšovaní kvality a špecializácie v oblastiach, kde už teraz dosahujú najlepšie výsledky. Po Bardejovských kúpeľoch liečia najširšiu indikačnú škálu ochorení. Najviac pacientov sa v Kúpeľoch Nimnica lieči na ochorenia kardiovaskulárne, dýchacieho systému a pohybového aparátu, pretože tunajšia jedinečná minerálna voda je vysoko mineralizovaná, uhličitá, hydrogénuhliči­tanovo – sodná, jódová, so zvýšeným obsahom hydrogénuhliči­tanov, slabo kyslá, studená, hypotonická. Priaznivo pôsobí najmä pri liečbe vysokého krvného tlaku a pohybového aparátu, kde sa podáva formou uhličitých kúpeľov, dýchacieho ústrojenstva – využíva sa na inhalácie a pitné kúry sa podávajú pri liečbe tráviaceho ústrojenstva.

Na kvalitu zdravotníckeho tímu a prístup sa pacienti nesťažujú, výhrady však majú k niektorým službám, organizácii pobytu a nie vždy adekvátnemu prístupu.

Najmladšie slovenské kúpele zachytili trend a investujú do nových služieb. Už v roku 2010 bolo uvedené do prevádzky medicínske wellness centrum. V pláne sú ďalšie úpravy a rekonštrukcie. Kúpeľom Nimnica sa darí zvyšovať aj počty samoplatcov, čo je súčasný trend v kúpeľníctve. Je to dôsledok opatrení Ministerstva zdravotníctva spred dvoch rokov, keď výrazne poklesol počet pacientov skupiny B, ktorej poisťovne hradia iba časť nákladov.

Kúpele zachytili aj trend wellness služieb, ktoré sú veľmi populárne v posledných troch rokoch. Preto sem smerujú investície a vedenie investície a vedenie kúpeľov v nich vidí ďalší priestor na rast klientely. Vrátane zahraničnej. Perspektívni by mohli byť najmä klienti z Českej republiky, keďže to do Nimnice majú blízko, od hraníc asi 20 km. Vítaní sú však aj Ukrajinci, Rusi, Francúzi. Okrem zdravotných pobytov, v kúpeľoch zaznamenali aj zvýšenú požiadavku na relaxačné a wellness 4 až 6-dňové pobyty najmä zo strany žien, dvojíc, partií mladých priateľov vo veku od 25 do 45 rokov. Tí si prídu do kúpeľov oddýchnuť od denného pracovného tempa. Uprednostňujú aktívny relax, s prechádzkami v prírode, v ponuke je aj multifunkčné ihrisko, požičovňa bicyklov, fitnescentrum, stolný tenis, biliard, futbal, divadelné a folklórne podujatia, hudobné a tanečné večery, animačné programy a kurzy, či organizované výlety. Klienti si však radi užijú aj masáže, masážne vane, uhličitý kúpeľ, či soľnú jaskyňu. Soľná jaskyňa je umelý priestor nasýtený minerálmi, pobyt v ňom je relaxačný a liečivo pôsobí na viaceré ochorenia. Je prístupná hosťom kúpeľov aj verejnosti. Kúpele sú však vhodné pre všetky vekové kategórie, od detí ako podporná liečba pre alergikov, cez aktívnu generáciu samoplatcov ako prevencia, až po starších pri liečbe pooperačných stavov a chronických chorôb. Práve seniori nad 60 rokov tvoria až 70 percent návštevníkov, kúpele však mienia osloviť svojou ponukou aj skupinu od 40–60 rokov.

Foto zdroj:https://www.sorger.sk/kupele-nimnica/fotogaleria

(ebu)