Minister Maďarič chce zmeniť voľbu riaditeľa RTVS

Voľba šéfa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) by už nemala byť politická. Povedal to minister kultúry Marek Maďarič, ktorý poslancom predloží na schválenie nový návrh spôsobu voľby.

„Politické argumenty záujmy prevážali nad odbornými záujmami a záujmami verejnosti,“ povedal Maďarič a poukázal aj na to, že poslanecká voľba šéfa RTVS sa vrátila za vlády Ivety Radićovej. „Vtedy sa zmenil spôsob voľby riaditeľa a spojil sa SRo s STV, aby bol jeden riaditeľ a vtedajšia koalícia mala voľbu pod kontrolou. Maslo na hlave za to, ako sa volil riaditeľ RTVS, máme všetci, hoci nie všetci rovnaké,“ myslí si minister.

Šéf rezortu kultúry upozornil, že riziko spolitizovania voľby hrozí vždy, keď šéfa RTVS volia poslanci. „Svedčí o tom hlavne vyjadrenie Bélu Bugára, že nebudú rozbíjať koalíciu kvôli Mikovi. Tak to bolo aj za vlády Ivety Radičovej, keď sa kvôli tomu menil zákon,” skonštatoval Maďarič. Minister oznámil, že pripravil nový model voľby riaditeľa RTVS. „Nezávislosť kandidáta v ekonomickej a politickej oblasti je dôležitý atribút. Považujem za vhodné vytvoriť osobitný nástroj na jeho voľbu – 15 členný zbor voliteľov.

Podľa Maďariča by jeho členov navrhli inštitúcie, ktoré by zastupovali „celú škálu verejnosti“ a vždy by ho ustanovili ad hoc na danú voľbu generálneho riaditeľa. Navrhuje, aby sa nový riaditeľ zvolil po verejnom vypočutí dvojtretinovou väčšinou. Maďarič upozornil, že Rezník nebude v závideniahodnej situácii, keďže viacerí politici, hlavne koaliční, kritizovali spravodajstvo RTVS. „Každý krok nového vedenia RTVS tak bude pozorovaný z pohľadu, či bude prispôsobovať spravodajstvo politikom,” dodal Maďarič.

Minister tiež reagoval na otázku, či Jaroslav Rezník dokáže zabezpečiť nezávislosť spravodajstva: „Treba mu dať tú šancu. V súčasnosti má kompetenciu kontrolovať riaditeľa Rada RTVS“.

„Rezník bol zvolený hlasmi koalície, teraz za túto voľbu nesú zodpovednosť pred verejnosťou,“ uviedol Maďarič. Nevedel potvrdiť, či sa počas úradovania Rezníka zvýšia koncesionárske poplatky. Pripomenul tiež, že sám bol premiérom pochválený, za to, že predložil návrh na ich zvýšenie. „SNS to vtedy zablokovala. treba sa pýtať tých, ktorí to zablokovali. Dnes neviem, ako by sme sa k tomuto návrhu postavili, ak by napríklad SNS povedala, že už to neblokuje.“

Hoci sám pred voľbou uprednostňoval Václava Miku, výsledok hlasovania nevníma ako vyjadrenie nedôvery voči jeho osobe. „Nedá sa to tak vnímať, nemal som voľbu v ruke,“ tvrdil. Napriek tomu podľa Maďariča nemožno povedať, že Rezník nemôže byť dobrým riaditeľom RTVS. „Ale ja by som uprednostnil kontinuitu. Ak mal niekto dobré výsledky, mal dostať ešte šancu,“ dodal.

Rezníka v Národnej rade tajne vybralo 95 poslancov. Mali zaňho zahlasovať aj Kotlebovi poslanci. „Nebol by som rád, aby zvolený riaditeľ bol závislý od hlasov kotlebovcov, ten počet 95 hovorí o tom, že nebol od nich závislý,“ podotkol minister.


Foto zdroj:http://www.pluska.sk/spravy/z-domova/madaric-neplanuje-dankovi-ustupit-vyssie-koncesie-posilnia-demokraciu.html
(iri)