Ministri EÚ chcú zaviesť myšlienkovú políciu na európskej úrovni

Ministri EÚ chcú zaviesť myšlienkovú políciu na európskej úrovni

Ministri Európskej únie schválili plány, ktoré by prevádzkovateľov sociálnych sietí prinútili bojovať proti nenávistným prejavom na svojich platformách. Tieto kroky prichádzajú deň po tom, ako bola zverejnená uniknutá príručka spoločnosti Facebook, ktorá sa zameriava na riešenie podobných situácií.

 

Návrhy schválené 23. mája európskymi ministrami, sú prvým pokusom v rámci EÚ právne podchytiť tzv. nenávistné prejavy v sociálnych médiách. Plány však pred nadobudnutím zákonnej formy ešte musí ratifikovať Európsky parlament (EP).

Ak budú tieto návrhy prijaté, sociálne médiá vrátane spoločností Facebook, Twitter a YouTube budú nútené prijať opatrenia na zabránenie tzv. nenávistných prejavov, podnecovania k nenávisti a obsahu schvaľujúcemu terorizmus.

Šéfka kanála YouTube Susan Wojcicki vyjadrila už v apríli – v súvislosti s podobným zákonom v Nemecku – obavu, že sociálne siete zo strachu pred sankciami budú “odstraňovať aj obsah, ktorý by nemal byť odstránený”.

“Musíme brať do úvahy nové spôsoby sledovania videí a nájsť správnu rovnováhu, ktorá by podporila inovatívne služby, propagovala európske filmy, ochraňovala deti a riešila nenávistné prejavy lepším spôsobom,” povedal Andrus Ansip, ktorý je podpredsedom Európskej komisie (EK) pre digitálny jednotný trh.

Tento krok prichádza po tom, ako bol zverejnený obsah internej príručky pre boj s nenávistnými prejavmi platformy Facebook.

Ako informuje spravodajský portál RT, nie je to po prvýkrát, čo európske krajiny vyzvali sociálne médiá, aby urobili viac v boji proti nenávistným prejavom.

Začiatkom mája súd v Rakúsku rozhodol, že Facebook musí odstrániť nenávistné príspevky namierené proti šéfovi rakúskej Strany Zelených. Tento krok je považovaný za hlavné víťazstvo bojovníkov proti tzv. nenávistným prejavom.

Nemecká vláda zase začiatkom apríla schválila zákon, ktorý má zamedziť šíreniu nenávisti a falošných správ na internete. Novelou zákona by mali sociálne siete čeliť vysokým pokutám v prípade, ak neodstránia nevhodný obsah. Kritici túto legislatívu považujú za porušenie slobody prejavu. Združenie nemeckých vydavateľov tento krok v reakcii odsúdilo a označilo ho, ako pokus vytvoriť “štátnom vnútenú myšlienkovú políciu.”

Národné noviny o tejto téme písali aj v článku: https://narodnenoviny.sk/statna-myslienkova-policia-v-nemecku/

 

 

Foto zdroj: http://vov2.vov.vn/hanh-trang-tre/song-ao-can-benh-thoi-hien-dai-c70-17998.aspx

(tom)