Ministri zahraničných vecí 25 členských štátov EÚ odobrili vznik Stálej štruktúrovanej spolupráci EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO)

Rozhodnutie privítal predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý zdôraznil, že Európa sa v rámci obrany nemôže spoliehať na iných. Pripomenul tiež svoju júlové vyjadrenia o posilnení Lisabonskej zmluvy, ktorú vtedy nazval „Šípkovou ruženkou“.

Zmluva totiž počíta s tým, že štáty Európskej únie by mohli na trvalej báze spolupracovať v oblasti obrany a bezpečnosti. Kooperácia krajín eurobloku by mala spočívať v spoločnom rozvíjaní obranných schopností, investíciam do spoločných projektov alebo v rámci posilnenia operačnej pripravenosti ozbrojených síl.

Štáty Európskej únie však uvedené aktivity začali vyvíjať až po tom, ako britskí občania v roku 2016 rozhodli o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Navyše predstavy kľúčových krajín v eurobloku sú v mnohých prípadoch odlišné. Francúzsko sa napríklad v rámci obrannej spolupráce koncentruje na operácie zamerané na Afriku v súvislosti s migračnou krízou. Paríž tiež zdôrazňuje potrebu užšej a účinnejšej spolupráce vojensky vyspelých členov Únie. Nemecko by bolo zase rado, keby sa v obrannej politike angažoval čo najširší počet štátov.

Výsledkom je kompromisná dohoda o posilnenej obrannej spolupráci, ktorú v polovici novembra podpísalo dvadsaťtri členských štátov EÚ. Neskôr sa k tejto iniciatíve pripojilo aj Portugalsko a Írsko. Súčasťou PESCO nebude Dánsko ani Malta. Spojené kráľovstvo bude z dôvodu svojho odchodu z bloku taktiež mimo dohody.

Rozhodnutie šéfov diplomacií EÚ musia ešte na decembrovom samite eurobloku potvrdiť lídri Európskej únie.

V mene Slovenskej republiky podpísal dohodu o vzniku štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany 13. novembra minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Politik Slovenskej národnej strany pri tejto príležitosti vyhlásil, že začiatky, ktoré viedli k tomuto historickému podpisu možno hľadať aj v Bratislave. Počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ sa totiž konalo ministerské stretnutie zamerané na to, akým spôsobom začať realizovať európsku obrannú a bezpečnostnú stratégiu. PESCO nie je podľa neho náhradou za členstvo v NATO, ale ide o doplnkové systémy, o možnosť spoločných cvičení a budovania spôsobilostí a snahu spolu účinnejšie čeliť hybridným hrozbám, bojovať proti terorizmu, nelegálnej migrácii a extrémizmu.

Národné Noviny sa domnievajú, že Európska únia by mala v prvom rade svoju bezpečnostnú otázku riešiť s geograficky blízkymi štátmi, predovšetkým s Ruskom. Jedným z dôvodom je aj úspešná operácia ruských ozbrojených síl v boji proti teroristom na území Sýrie …

Foto zdroj: http://www.businessinsider.com/jean-claude-juncker-plans-closer-eu-military-union-eu-army-2016-9

(tom)