Miss folklór 2017 na Donovaloch

Tohtoročná Miss folklór sa uskutoční nie ako predtým vo Východnej, ale na Donovaloch. Zúčastní sa jej jedenásť dievčat, ktoré vybrala porota z desiatok prihlásených na folklórnych festivaloch na Myjave, na festivale Zlatá brána v obci Kysáč v srbskej Vojvodine, vo Východnej a na Detve.

Cieľom súťaže je pritiahnuť dievčatá z každého kúta Slovenska, ale i Slovenky zo zahraničia, ktoré už nemusia byť aktívnou súčasťou folklórnych kolektívov, ale stále sa folklóru venujú, vynikajú v speve, v tanci, či v hre na hudobný nástroj. Celý koncept programu je postavený na tom, aby dievčatá ukázali nielen prirodzenú krásu ale najmä talent, na ktorom je celá súťaž postavená. Prihlásiť sa mohli šikovné folkloristky do 28 rokov. Do súťaže tiež organizátori nezaraďujú promenádu v plavkách s tým, že krása a ženskosť dievčaťa sa dá ukázať aj inak, ako len obnažením tela. Nahradili ju promenádou v svadobných partách (parta – stužkami ozdobený veniec dievčaťa alebo nevesty), ktoré sú nosným vizuálom celej súťaže a aj víťazka je korunovaná svadobnou partou.

Vojvodinské Slovenky budú reprezentovať regióny Pančevo, Báčsky Petrovec a Nový Sad, čím dostáva súťaž medzinárodný rozmer, dievčatá zo Slovenska ukážu zase rozmanitosť regiónov ako Tekov, Šariš, Liptov, Abov či Horehronie. Predvedú typické kroje, archaické svadobné party, ale i zvyky a tradície.

Veľké finále sa bude konať 15. septembra v hoteli Galileo na Donovaloch. Nultý ročník súťaže sa uskutočnil 29. augusta 2015, finále prvého ročníka bolo 10. septembra 2016 v amfiteátri vo Východnej. Vysokú kvalitu súťaže potvrdila minuloročná víťazka Veronika Vargová z Michaloviec – Lúčničiarka študujúca v Bratislave ohúrila temperamentným cigánskym tancom. Úplne prvou víťazkou sa stala v roku 2015 vtedy len 16-ročná Petra Lenárová pôvodom z Čerína pri Banskej Bystrici. Ako víťazka vtedy získala špeciálne zhotovenú kvetovanú partu z dielne Sandry Polákovej a modrotlačové spoločenské šaty od módnej návrhárky Jany Gavalcovej.

Foto zdroj: https://diva.aktuality.sk/fotogaleria/45624/najkrajsie-slovenske-dievcata/9/

(iri)