Mladí Slováci sa vraj nechcú sťahovať vo svojej krajine za prácou, dávajú prednosť odchodu za hranice

Až 23 percent nezamestnaných Slovákov vo veku od dvadsať do tridsaťštyri rokov je ochotných presťahovať sa za prácou do inej krajiny v Európskej únii, zmenu bydliska vo vlastnej krajine by prijalo len štrnásť percent z nich. Podľa údajov Eurostatu je tento pomer vo väčšine krajín EÚ opačný.

Slovensko sa tak zaradilo medzi osem krajín, kde mladí uprednostňujú sťahovanie za hranice, výnimku však tvorí hlavné mesto. Viac ako polovica mladých nezamestnaných, až 56 percent, nie je ochotných sťahovať sa za prácou vôbec. V Európe je to priemerne polovica. Ešte menej sú ochotní opustiť svoju domovinu Malťania – 73 percent, Holanďania – 69 percent a Cyperčania – 68 percent. Na Slovensku v spomínanej vekovej skupine nezmenilo svoje bydlisko pri nástupe do zamestnania takmer 90 percent ľudí.

Hlavným dôvodov odchodu mladých do zamestnania v zahraničí je nedostatok práce doma, jej ponuka v krajinách EÚ a zárobok – ten je motiváciou pre 73 percent opýtaných. Polovica presťahovaných v rámci SR išla do iného kraja na Slovensku, dve percentá menili pobyt v rovnakom okrese, päť percent išlo do iného okresu v rámci toho istého kraja.

(iri)

Foto zdroj: http://microjob.sk/praca-profesia-kariera-brigady/praca-v-sklade-holandsko-zeny-muzi-_12561.html