Mogheriniová: Spojené štáty strácajú svoje vedúce postavenie

Vo svojom najnovšom vyjadrení šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová, kritizovala zahraničnú politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa a označila ju ako “nepredvídateľnú”. Vyjadrila sa tiež, že Európska únia sa môže stať hlavným medzinárodným partnerom Ruska, Indie a Číny.

Počas otázok a odpovedí v rámci konferencie o stave Únie vo Florencii prišla vysokej predstaviteľke EÚ pre zahraničné veci otázka, či Trumpova “nepredvídateľnosť” bude mať výhodu pri riešení záležitostí okolo Severnej Kórey.

“Niekedy môžete hrať s nepredvídateľnosťou a predvídateľnosťou, ktorá môže prekvapiť … ale niekedy môže tiež vystrašiť. A niekedy je príliš neskoro to opraviť. Európska cesta nie je za takúto hru,” uviedla vo svojej odpovedi Mogheriniová.

V nadväznosti na rozhodnutie Washingtonu bombardovať sýrsku leteckú základňu minulý mesiac, ako aj masové zhromažďovanie amerických vojsk v blízkosti severokórejských brehov, talianska diplomatka povedala, že EÚ hľadá pružnejší prístup.

“To, čo je pravdou pre Európsku úniu, nie je nevyhnutne pravdou pre našich partnerov v NATO a USA. Veľmi dobre vieme, že v našom svete neexistuje žiadna bezpečnostná hrozba, ktorá by musela čeliť len vojenským prostriedkom.”

Mogheriniová povedala, že počas svojich nedávnych návštev v Pekingu, Dillí a Moskve bola prekvapená z toho, ako všetky tieto krajiny chcú “silnú EÚ”. Zároveň poznamenala, že Čína, India a Rusko, sú za užšie vzťahy “nielen v hospodárstve a obchode, ale aj v bezpečnostnom a humanitárnom rozvoji, klimatických zmenách a zahraničnej politike”.

Šéfka európskej diplomacie uviedla, že Európa by mohla “obsadiť priestor”, ktorý je Washingtonom postupne uvoľňovaný. Spojené štáty si totiž s Bruselom nedávno vymenili názory v súvislosti s obchodom, financovaním NATO a prisťahovalectvom.

“Európa a Európska únia majú príležitosť stať sa partnerom všetkých zástupcov iných štátov. Týka sa to aj veľkých globálnych problémov, v ktorých možno Washington stráca svoje vedúce postavenie,” povedala Mogheriniová.

Jej komentáre prichádzajú uprostred rokovaní o Brexite, sprevádzaného výmenou názorov britských a európskych predstaviteľov. Diskusie sa týkajú toho, či Spojené kráľovstvo má, alebo nemá zaplatiť Európskej únii približne 100 miliárd eur ako konečný účet za svoj odchod z EÚ.

Foto zdroj: http://www.federicamogherini.net/?lang=en

(tom)