Moldavského prezidenta zbavil ústavný súd právomocí

Moldavského prezidenta zbavil ústavný súd právomocí

Moldavsko sa ocitlo v politickej kríze po tom, ako ústavní súd dočasne zamedzil prezidentovi Igorovi Dodonovi vykonávať svoj mandát. Prozápadná opozícia obvinila prezidenta z nečinnosti. Právomoci hlavy štátu bude nateraz uplatňovať predseda moldavského parlamentu Andrian Candu.

Súd zverejnil rozhodnutie v 2. januára a vo svojom zdôvodnení uviedol, že Dodon predtým dvakrát odmietol schváliť päť kandidátov na vládnych ministrov a dvoch podpredsedov vlády, ktorých nominoval premiér Pavol Filip. Moldavské zákony umožňujú prezidentovi konať podobným spôsobom iba raz. V prípade, ak budú znovu nominovaní rovnakí kandidáti, napriek svojmu nesúhlasu ich hlava štátu musí schváliť.

Ústavný súd rozhodol, že prezidentovi musí byť „dočasne pozastavený“ výkon všetkých povinností, aby tak bolo umožnené odblokovanie menovania nových ministrov vlády. Súd dospel k záveru, že Dodon „úmyselne odmietol ministerských kandidátov a preto je dočasne neschopný plniť svoje služobné povinnosti“.

Koncom decembra sa so žiadosťou preskúmať kroky prezidenta obrátila na ústavný súd skupina poslancov z prozápadnej vládnej koalície. Ich zámerom bolo, aby sa po kladnom rozhodnutí súdu ujal prezidentských právomocí predseda parlamentu Adrian Candu.

Proruský prezident Igor Dodon v júni minulého roku prirovnal Európsku úniu k vlaku, ktorý na svojej ceste stráca automobily. V júli 2017 zase vyhlásil, že štáty Západu podporujú proeurópsku moldavskú vládu finančne a geopoliticky napriek jej korupčným praktikám. O mesiac neskôr prezident uviedol, že zámery Spojených štátov postaviť osem vojenských zariadení v tréningovej základni v moldavskej dedinke Bulboaca môžu predstavovať provokáciu.

V súvislosti s účasťou moldavských vojakov na cvičeniach Severoatlantickej aliancie na Ukrajine, Igor Dodon vlani v septembri povedal, že Západ stojí za konfliktom medzi ním a vládou. Napätie medzi ním a vládou v Kišineve vtedy vzniklo v dôsledku toho, že napriek jeho nariadeniu sa moldavskí vojaci zapojili do výcviku NATO. Prezident následne požiadal ministra obrany, aby z dôvodu neuposlúchnutia jeho rozkazu ako najvyššieho veliteľa armády, odstúpil z funkcie.

Uvedená genéza situácie vo významnej miere objasňuje súčasnú politickú krízu v krajine.

Foto zdroj: https://politicsinquotes.com/igor-dodon-quotes/

(tom)