Morawiecki sa domnieva, že spor s EÚ sa mu podarí zažehnať

Morawiecki sa domnieva, že spor s EÚ sa mu podarí zažehnať

Nový poľský premiér Mateusz Morawiecki povedal, že spor medzi Európskou komisiou a jeho krajinou ohľadne súdnej reformy je iba nedorozumením. V tejto súvislosti poznamenal, že dialógom presvedčí Brusel o tom, že Varšava teraz vytvára prvý krát od pádu komunizmu skutočne nezávislé súdnictvo.

Európska únia však našich severných susedov upozornila, že reformy ohrozujú právny štát a začali voči Varšave uplatňovať disciplinárne konanie. Poľská vláda tvrdí, že nové zákony sú potrebné na potlačenie korupcie.

Morawiecki v stredu vyjadril nádej, že dialóg s Európskou komisiou povedie k „vzájomnému porozumeniu a deeskalácii“.

„Vo všeobecnosti sa domnievam, že dodatočnou snahou vysvetliť naše zámery budeme schopní objasniť nedorozumenia,“ povedal poľský politik.

„Chcem, aby si bola Európska komisia istá a presvedčená, že náš súdny systém je viac nezávislý, že je objektívnejší a transparentnejší,“ doplnil Morawiecki.

Vysvetlil, že justičné reformy boli potrebné, pretože súdnictvo je v súčasnosti „predimenzované nadmerne platené a funguje kastovníckym spôsobom, nakoľko sudcovia voči sebe neuplatňovali disciplinárne konania“.

Morawiecki dodal, že prvky vládnej kontroly umožnia vykonať potrebné zmeny a pripomenul, že podobné riešenia sa uplatňujú aj v ďalších štátoch Európskej únie.

Eurokrati v tejto súvislosti už v lete minulého roku spustili proti Poľsku právne konanie, ktoré môže viesť k tomu, že Varšava príde o svoje hlasovacie práva v Európskej Rade.

“Je načase obnoviť nezávislosť ústavného tribunálu a buď zákony reformujúce súdnictvo stiahnuť alebo ich zosúladiť s poľskou ústavou a európskymi normami o nezávislosti súdnictva,” vyhlásil vtedy podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Poľská vláda jeho slová v reakcii označila za “vydieranie”.

Momentálne sa však zdá, že Varšava zvolila umiernenejší prístup voči Bruselu. V decembri došlo k zmene na poste poľského premiéra a tento týždeň sa vykonali zmeny aj na ministerských postoch. Bližšie v článku tu.

Foto zdroj: https://wiadomosci.onet.pl/swiat/morawiecki-i-juncker-spotkaja-sie-ponownie-by-rozmawiac-ws-praworzadnosci/gqcrpcg

(tom)