Moskva a Rijád chcú zavŕšiť vytvorenie deeskalačných zón v Sýrii

Moskva a Rijád chcú zavŕšiť vytvorenie deeskalačných zón v Sýrii

Rusko a Saudská Arábia považujú za plán na vytvorenie deeskalačnej zóny v Sýrii za dôležitý krok vpred v rámci vyriešenia sýrskeho konfliktu. Dohoda o štvrtej zóne – v blízkosti mesta Idlib – na seveozápade štátu, môže byť podľa ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova zavŕšená počas nadchádzajúcich rozhovorov v Astane.

Vytvorenie zón bolo dohodnuté počas májových rozhovorov v kazašskej metropole. Týkajú sa východného regiónu Guta, provincie Damašk, Homs a Idlib. Návrh na ich vytvorenie podpísali Rusko, Irán a Turecko so súhlasom sýrskej vlády.

Na stretnutí so svojim saudskoarabským náprotivkom vyjadril ruský šéf diplomacie nádej, že dohoda o konečnej podobe zóny v Idlibe, bude na stretnutí 14. a 15. septembra dotiahnutá do konca.

Minister zahraničných vecí Saudskej Arábie Ádil Džubajr pri tejto príležitosti vyjadril podporu ruskému mierovému úsiliu v Sýrii a vyhlásil, že oba štáty majú spoločný cieľ – vyriešiť konflikt prostredníctvom mierových rozhovorov v Ženeve.

“Nejde o trvalé opatrenie a nikto z tých, ktorí vytvorenie týchto zón podporili, nemá v úmysle ich udržiavať navždy,” vysvetlil Lavrov 10. septembra a dodal, že doba ich účinnosti by mala trvať šesť mesiacov.

“Výsledok je evidentný aj teraz. Prímerie sa celkovo dodržiava. Cieľom zón je rozšíriť prímerie na celú oblasť Sýrie,” zdôraznil ruský minister. V tejto súvislosti vyzdvihol úsilie Saudskej Arábie, ktorá podľa jeho slov prispela k zjednoteniu predstaviteľov sýrskych opozičných skupín. Tento krok je totiž nevyhnutným procesom v rámci vzájomného mierového dialógu medzi vládou v Damašku a jej politickými oponentami.

Národné Noviny ohľadne najnovšej situácie v Sýrii informovali, že sýrskej armáde sa za pomoci ruského letectva podarilo minulý týždeň oslobodiť jedno z posledných dvoch kľúčových miest, ktoré kontrolovali militanti z tzv. islamského štátu. Východosýrske mesto Dajr az-Zaur má totiž v boji proti džihádistom strategickú polohu a zároveň je najobývanejším mestom tamojšieho guvernorátu.

Foto zdroj: http://www.wallstreetitalia.com/ministro-lavrov-ce-un-piano-russo-cinese-per-disinnescare-la-crisi-della-corea/

(tom)

Sergej Viktorovič Lavrov

V roku 1972 vyštudoval Štátny inštitút medzinárodných vzťahov v Moskve (MGIMO). Okrem rodnej ruštiny plynule hovorí po francúzsky, anglicky a sinhálsky.[1] Po skončení školy pôsobil do roku 1976 ako diplomat Sovietskeho zväzu na Srí Lanke. Po návrate do Moskvy pracoval na ministerstve zahraničných vecí. V roku 1981 bol poslaný k sovietskej misii pri OSN v New Yorku, kde pracoval do roku 1988.

Od roku 1988 pracoval ako zástupca náčelníka Riadenia medzinárodných ekonomických organizácií a neskôr ako náčelník oddelenia. 3. apríla 1992 bol poverený funkciou zástupcu Ministra zahraničných vecí Ruska. Mal na starosti činnosť oddelenia medzinárodných organizácií a medzinárodnej ekonomickej spolupráce Ministerstva zahraničných vecí Ruskej federácie.

Po roku 1994 opäť pôsobil pri stálom zastúpení Ruskej federácie pri OSN. V rámci tejto funkcie bol predsedom Rady bezpečnosti OSN v decembri 1995, júni 1997, júli 1998, októbri 1999, decembri 2000, apríli 2002 a júni 2003.

 

Zdroj: Wikipedia