Moskva bude na americkú prítomnosť v Poľsku reagovať posilnením raketovej obrany

Ruská federácia by v reakcii na rozmiestnenie americkej armády v Poľsku mohla nasadiť v západnej časti svojho územia viac svojich vojenských síl, vrátane taktických raketových systémov Iskander-M. Vyhlásil to predseda obranného výboru ruského parlamentu.

Rusko bude “s určitosťou” reagovať na prebiehajúce hromadenie vojsk na svojich západných hraniciach. Vyhlásil to Vladimír Šamanov, ktorý predsedá obrannému výboru dolnej komory ruského parlamentu – Štátnej dumy.

“Môže to mať za následok nielen nárast počtu vojenského personálu, ale môže tiež zahŕňať posilnenie našej skupiny Iskander-M predovšetkým v Kaliningrade,” vyhlásil bývalý veliteľ vzdušných síl Ruskej federácie.

Člen ruského parlamentu opätovne odsúdil americké kroky vo východnej Európe, keď povedal, že Washington posilňuje svoju prítomnosť v regióne bez konzultácie s Ruskom a v rozpore s medzinárodnými dohodami.

Ostrá reakcia predsedu obranného výboru bola vyvolaná správami, že Spojené štáty nedávno “tajne” poslali do Poľska novú mechanizovanú brigádu a účinne tak zvýšili celkovú silu svojej vojenskej skupiny vo východoeurópskom štáte na úroveň mechanizovanej divízie.

Obavy z nasadenia americkej obrnenej divízie u našich severných susedov vyslovil aj hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

“V dôsledku hystérie okolo toho, že po cvičeniach Západ 2017 uskutoční Rusko vojenskú inváziu, prišla potichu do Poľska 2. obrnená divízia americkej armády, ktorá tam aj s obrnenými vozidlami bola rozmiestená,” uviedol 12. októbra generálmajor Konašenkov. Zároveň zdôraznil, že tento krok porušuje zakladajúci akt NATO-Rusko, ktorý bol podpísaný v roku 1997.

Severoatlantická aliancia a Poľsko však tvrdenia ruského ministerstva odmietli s tým, že tieto aktivity sú “primerané a plne v súlade s medzinárodnými záväzkami”. Americký Pentagon vo svojom vyhlásení uviedol, že armáda Spojených štátov zaujíma v Poľsku len obrannú pozíciu.

Foto zdroj: http://nationalinterest.org/blog/the-buzz/report-russias-dangerous-iskander-m-ballistic-missiles-are-18991

(tom)