Moskva nie je proti integrácii Balkánu do EÚ

Moskva nie je proti integrácii Balkánu do EÚ

Ruský veľvyslanec v Srbsku Alexander Čepurin v rozhovore pre spravodajský portál Sputnik uviedol, že Balkán by mal byť oblasťou vzájomnej spolupráce medzi Európou a Ruskom. Skonštatoval tiež, že Moskva nikdy nezasiahla proti účasti balkánskych krajín na európskych integračných projektoch.

“Osobne som niekoľkokrát povedal, že Rusko nikdy nevznieslo otázku účasti Balkánu na európskej integrácii. Náš postoj je absolútne neutrálny. Všetko závisí od toho, ako balkánske štáty posúdia ekonomickú potrebu vstupu do Európskej únie,” vysvetlil ambasádor.

Veľvyslanec zdôraznil, že Moskva chce rozvíjať konštruktívne obchodné vzťahy s Európou, Balkánom a celým svetom.

“Musíme obrátiť Európu a Balkán na územie spolupráce, nie na bojisko. Je lepšie nechať Rusko tak … a nie vytvárať prekážky pre pozitívny rozvoj našej spolupráce s balkánskymi štátmi,” povedal ruský diplomat.

Ohľadne vstupu Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie uviedol, že tento krok je novým príkladom pokusu zjednotiť ďalšie štáty proti Rusku. Jadranská krajina sa 6. júna oficiálne stala 29. členom NATO napriek protestným hlasom v krajine, ktoré volajú po uskutočnení referenda ohľadne členstva Podgorice v tomto vojenskom pakte.

Podľa vyjadrenia ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova vstup Čiernej Hory do Severoatlantickej aliancie nespraví z NATO silnejšiu organizáciu, ani z Podgorice silnejšiu krajinu. Dodal, že tento akt je čisto geopolitický projekt Aliancie.

Pripomíname, že ďalšou krajinou balkánskeho polostrova, ktorá ašpiruje na členstvo vo vojenskej Aliancii je Macedónsko. Rovnakú ambíciu má aj Kosovo. Srbsko má naopak záujem pokračovať v úzkej bezpečnostnej spolupráci s Ruskom s cieľom chrániť vlastné národné záujmy, najmä v súvislosti s čoraz agresívnejšou rétorikou od kosovských albánskych politikov. 

Belehrad sa snaží o vstup do EÚ, avšak Brusel krajinu tlačí do toho, aby sa vzdala suverénneho postavenia nad Kosovom. Pristúpenie Srbska do Severoatlantickej aliancie by podľa slov nového srbského prezidenta Aleksandra Vučiča rozdelilo národ na desaťročia, pretože drvivá väčšina Srbov je proti tejto myšlienke.

Foto zdroj: http://www.hlavnespravy.sk/marko-jaksic-sever-kosova-zatial-caka-na-vysledky-politickych-rokovani/31613

(tom)