Moskva obvinila Varšavu z rusofóbie

Moskva obvinila Varšavu z rusofóbie

Rusko obvinilo Poľsko z rusofóbie a snahy prezentovať vlastnú verziu histórie po tom, čo Moskve nebolo umožnené pripojiť sa k medzinárodnému úsiliu o renováciu múzea druhej svetovej vojny v Poľsku.

Ruská federácia Moskva bola v roku 2013 pozvaná zúčastniť sa na spoločnom projekte Poľska, Izraelu, Holandska a Slovenska na postavení nového pamätníka na mieste neslávneho nacistického tábora smrti v poľskom Sobibore. Rusko vtedy vyjadrilo ochotu zohrávať aktívnu úlohu pri budovaní nového pamätníka a v rámci projektu zároveň ponúklo “významný finančný príspevok”.  V júli tohto roku však Varšava oznámila, že projektu sa zúčastnia len jeho pôvodní iniciátori.

Podľa vyjadrenia ruského ministerstva zahraničných vecí sa Poľsko usiluje zmenšiť úlohu, ktorú Sovietsky zväz a Červená armáda počas druhej svetovej vojne zohrali.

“Pokiaľ ide o historickú pravdu, toto rozhodnutie považujeme za nemorálne. Ignorovanie historických faktov nemá racionálne vysvetlenie a nesmie v rámci medzinárodného spoločenstva zostať bez povšimnutia,” uviedol rezort diplomacie.

Zámer nepripustiť ruskú účasť na projekte, je podľa jeho vyhlásenia “súčasťou Varšavskej rusofóbie”.

“Poliaci sa snažia presadiť svoju vlastnú verziu histórie tým, že znižujú úlohu ZSSR a Červenej armády ako osloboditeľov v druhej svetovej vojne,” píše sa v stanovisku ministerstva.

Nacistický tábor smrti v Sobibore fungoval v Poľsku v rokoch 1942 až 1943. Počas tohto obdobia v ňom bolo podľa spravodajského portálu RT zavraždených približne 250-tisíc Židov z Poľska a ďalších európskych krajín, vrátane Sovietskeho zväzu a Slovenska. Po vypuknutí povstania väzňov vedeným sovietskym dôstojníkom Alexandrom Pečerským, bol koncentračný tábor nacistami zlikvidovaný. Do Sobiboru bolo podľa historických výskumov počas vojny deportovaných najviac slovenských Židov. Slovenská vláda uvoľnila v roku 2010 150-tisíc eur na obnovenie miesta pamäti v bývalom nacistickom tábore.

Národné Noviny tiež pripomínajú, že koncom júna schválil poľský parlament pozmeňujúce návrhy k zákonu, ktorý zakazuje propagandu komunizmu a totalitných režimov, vrátane zmienky v názvoch budov alebo iných architektonických lokalít. Ak zákon vstúpi do platnosti, mohlo by to mať za následok zničenie pamätníkov venovaným vojakom Červenej armády, ktorí zahynuli počas oslobodenia Poľska od nacizmu. Členovia hornej komory ruského parlamentu chcú v súvislosti s touto legislatívou zaviesť reštriktívne opatrenia proti Poľsku. Bližšie v článku tu: https://narodnenoviny.sk/ruski-senatori-chcu-od-putina-aby-odvetou-reagoval-na-polsky-zakon-o-sovietskych-pamatnikoch/

Foto zdroj: http://verygoodworld.com/100-pictures-of-the-most-special-colorful-places-in-the-world/

(tom)