Moskva odtajnila dokumenty, v ktorých Poliaci vyjadrujú pozitívny postoj voči Rusom

Moskva odtajnila dokumenty, v ktorých Poliaci vyjadrujú pozitívny postoj voči Rusom

Ruské ministerstvo obrany odtajnilo dokumenty o vojne v Poľsku v rokoch 1944-45, ktoré popisujú nacistické zverstvá a hovoria o pozitívnom postoji poľského ľudu voči svojim osloboditeľom.

“Historické dokumenty odtajnené v júli 2017 neboli nikdy zverejnené v rámci otvorených zdrojov a boli prístupné iba obmedzenému okruhu špecialistov,” píše sa vo vyhlásení tlačovej služby ministerstva obrany.

Správa tiež uvádza, že všetky dokumenty, ako správy z bojového poľa a telegramy ukazujú, že postoj Poliakov voči sovietskym vojakom bol pozitívny. Napríklad v telegrame poľskej Únie patriotov sa píše, že poľskí občania bojujúci na sovietskej strane v takzvanej Ľudovej armáde (Armia Ludowa) “vytvorili most, ktorý spája dva bratské národy”.

V zvláštnej správe prokomunistických poľských síl z júla 1944 je napríklad uvedená výzva všetkým Poliakom, aby sa pripojili k boju proti nacistickým okupantom. “Vykonajte patričné privítanie nášmu spojencovi – Červenej armáde, ktorá dosahuje veľké úspechy v boji proti Nemcom. Pomôžte našej armáde a sovietskym jednotkám ničiť nemecké sily, píše sa v dokumente.

Ruský rezort obrany tiež zdôraznil význam mnohých správ pochádzajúcich od sovietskych vojenských dôstojníkov, ktoré popisovali prípady masových popráv, mučenia a rabovania, ktorých sa nacisti dopustili proti poľskému civilnému obyvateľstvu, ako aj zničeniu civilnej infraštruktúry.

Odtajnenie prichádza po tom, ako Poľsko schválilo koncom júna zákon, ktorý zakazuje akúkoľvek propagandu totalitných režimov, vrátane sovietskeho. Nová legislatíva sa týka akýchkoľvek zmienok o menách na budovách alebo iných architektonických pamiatkach. Podľa spravodajského portálu RT existujú obavy, že by to mohlo viesť k zničeniu pamätníkov venovaných vojakom Červenej armády, ktorí počas oslobodzovania Poľska zomreli.

Viacerí predstavitelia Ruskej federácie v tejto súvislosti označili nový zákon ako pokus prepísať históriu a očierniť pamiatku sovietských vojsk. Podpredsedníčka ruskej Štátnej Dumy Irina Jarovajaová  koncom júna vyhlásila, že poľský zákon je “zločinom proti vlastnému národu” a “zradou voči tým, ktorí oslobodili Európu”. Poslanec za vládnu stranu Jednotné Rusko – Dmitrij Sablin zas uviedol, že poľskí predstavitelia sa z histórie nepoučili. “Takíto ľudia flirtovali pred vojnou s Hitlerom a odtrhli si kúsky z obsadeného Československa. Teraz sa pokúšajú zabudnúť na dlh, ktorý majú voči osloboditeľom ich štátu od nacizmu,” dodal ruský politik.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí reagovalo oficiálnym vyhlásením, že nedávne kroky poľskej vlády by mohli vzťahy medzi oboma národmi ešte viac zaťažiť.

Poľsko bolo v rokoch 1939 až 1945 obsadené nacistami a počas druhej svetovej vojny zahynulo asi 6 miliónov Poliakov, čo predstavuje asi 20 percent vtedajšej populácie štátu. Počas oslobodenia krajiny zahynulo viac ako 600 000 sovietskych vojakov.

Foto zdroj:http://www.vhu.sk/zakladne-informacie-o-vhu/

(tom)