Moskva označila za absurdné vyjadrenia britského šéfa diplomacie o ruskej stope, v prípade záhadného kolapsu bývalého ruského špióna

Vyhlásenia britského ministra zahraničných vecí Borisa Johnsona v súvislosti s nevysvetliteľnou chorobou bývalého ruského dvojitého agenta, sú neopodstatnené a absurdné. Uviedla to hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Mária Zacharová.

Sergej Skripaľ a jeho dcéra skolabovali na lavičke v anglickom meste Salisbury, kde podľa západných médií prišli záhadne do styku s neznámou látkou. Následne boli s podozrením na predávkovanie drogami prevezení do miestnej nemocnice.

Šéf britskej diplomacie v utorok vyhlásil, že ak sa objavia dôkazy, že v incidente má prsty Rusko, bude odpoveď Spojeného kráľovstva veľmi silná. Konkrétne by malo ísť o možnosť ďalšieho rozšírenia protiruských sankcií.

Pripomíname, že Skripaľ bol ruským agentom, ktorý pracoval aj pre Britov.

Hovorkyňa ruského ruského ministerstva zahraničných vecí Johnsona skritizovala za to, že vyvodzuje okamžité závery bez toho, aby boli známe výsledky policajného vyšetrovania. Zacharová poznamenala, že týmto spôsobom je ignorovaná zásada príslušných právnych procedúr, ako aj rešpektovanie práva.

Dodávame, že podobné spôsoby nie sú s ohľadom na konštantné obviňovanie Ruska ničím výnimočné. Teda pokiaľ sa to týka vyjadrení a obvinení zo strany štátov Západu.

Britské médiá dali incident ihneď do súvisu s neslávne známym prípadom ďalšieho bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, ktorý v roku 2006 po vypití čaju zomrel na otravu rádioaktívnou látkou. Litvinenkova smrť vyvolala následnú krízu v britsko-ruských vzťahoch. Viacerí predstavitelia západných štátov totiž obvinili ruskú vládu zo zodpovednosti za jeho otravu, čo však Moskva odmietla.

Foto zdroj: https://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/686577/Salisbury-Russian-Spy-Chemical-Unknown-Hospital-Refuge-Britain-UK-Vladimir-Putin-Moscow

(tom)