Moskva plánuje odvolať svojho stáleho predstaviteľa pri NATO

Moskva plánuje odvolať svojho stáleho predstaviteľa pri NATO

Ruská federácia zvažuje, že svojho stáleho zástupcu pri Severoatlantickej aliancii nahradí dočasným. Dôvodom má byť neochota vojenského bloku udržiavať s Moskvou konštruktívny dialóg.

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov, z ktorých citoval ruský denník Izvestija, by sa tieto zmeny mohli očakávať, keď súčasný stály zástupca Ruskej federácie pri NATO – Alexander Gruško svoj diplomatický post opustí.

Jeden zo zdrojov pripomenul, že rozhodnutie bolo spôsobené neochotou Aliancie vybudovať také vzťahy s Ruskom, ktoré by boli založené na princípe rovnosti. Ďalším z dôvodov je tendencia západných vojenských predstaviteľov a diplomatov obrátiť akúkoľvek diskusiu na jednostranné obvinenia Moskvy.

S ohľadom na ďalšie zasadnutie Rady NATO-Rusko, ktoré sa uskutoční 13. júla, nemenovaný diplomat podľa spravodajského portálu RT uviedol, že zástupcovia NATO odmietajú “počúvať a načúvať” ruskej strane a naďalej prezentujú Moskvu ako hlavného vinníka ukrajinskej krízy.

“Je hlúpe čakať na nejaký konštruktívny prístup v situácii, keď druhá strana nerobí nič iné, len nás obviňuje,” povedal  jeden zo zdrojov.

Podpredseda Výboru pre medzinárodné vzťahy hornej komory ruského parlamentu Vladimír Djabarov v tejto súvislosti uviedol, že nahradenie stáleho zástupcu pri NATO za dočasného považuje za opodstatnené, ak by Severoatlantická aliancia pokračovala vo svojom úsilí minimalizovať akúkoľvek spoluprácu s Ruskom aj naďalej. Senátor však poznamenal, že pozícia Aliancie sa môže časom zmeniť.

V máji tohto roku súčasný zástupca Ruska pri NATO uviedol, že snahy bloku zvyšovať svoju vojenskú prítomnosť v Európe poškodzujú nielen medzinárodnú bezpečnosť, ale aj snahy napraviť naštrbené vzájomné vzťahy.

Gruško označil súčasnú situáciu za ešte nebezpečnejšiu, aj z dôvodu zvyšovania protiruskej propagandy v rámci Aliancie, ako aj všeobecnej protiruskej politiky. Zdôraznil, že Moskva nevidí žiadne známky pripravenosti NATO zastaviť svoju expanziu smerom na východ, a preto má jeho krajina všetky dôvody domnievať sa, že táto cesta bude pokračovať aj naďalej.

Foto zdroj:http://maailm.postimees.ee/4125083/kirvesupi-meetodil-kulus-nato-uuele-majale-ule-miljardi-euro

(tom)