Moskva sa nezúčastní zbytočných a vyčerpávajúcich pretekov v zbrojení

Moskva sa nezúčastní zbytočných a vyčerpávajúcich pretekov v zbrojení

Vojenské výdavky Ruskej federácie sa postupne znižujú, pretože krajina nechce zohrávať úlohu „svetového policajta“. Vyhlásil to ruský prezident Vladimír Putin.

Namiesto toho sa bude jeho štát držať „inteligentných rozhodnutí“ v rámci ktorých má záujem posilniť svoje obranné schopnosti. Šéf Kremľa to povedal 22. decembra na výročnom stretnutí s predstaviteľmi ministerstva obrany.

„Inteligencia, mozgy, disciplína a organizácia“ musia byť podľa jeho slov základným kameňom ruskej vojenskej doktríny.

Putin zdôraznil, že posledná vec, ktorú Rusko potrebuje sú preteky v zbrojení. Ako dodal, tie po ekonomickej stránke oslabujú hospodárstvo krajiny, na ktorom sa Moskva už nechce v žiadnom prípade zúčastňovať.

„Je tu ešte niečo, čo berieme do úvahy – a hovorím to bez irónie – spoliehame sa na našu mierovú zahraničnú politiku. Tá je v tomto prípade kľúčová, nakoľko nepotrebujeme mať po celom svete nespočetné množstvo základní. Nesnažíme sa o úlohu svetového žandára, nemáme o to záujem,“ povedal ruský líder.

Rusko sa teraz bude usilovať o zníženie svojho vojenského rozpočtu, ktorý po roku 2016 zaznamenal nárast. „V budúcom roku to bude asi 2,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a postupne sa bude naďalej znižovať,“ načrtol Putin.

Prezident sa taktiež zaoberal vyhliadkami vojenského rozvoja Ruskej federácie v najbližšej budúcnosti. Jeho predstavou je, aby bola krajina jedným z lídrov v rámci budovania „armády novej generácie“, ktorá bude uplatňovať špičkové vojenské technológie. Pri tejto príležitosti vyhlásil, že v niektorých oblastiach musí byť Rusko dokonca „absolútnym lídrom“ v oblasti posilnenia obranných možností, ako aj v rámci zaistenia bezpečnosti štátu. Zdôraznil tiež, že nové technologické smerovanie nemôže byť iba predmetom „posudzovania“, ale musí sa stať základom pre vojenské plánovanie a budovanie ruskej armády.

Vo svetle s novou americkou stratégiou, ktorú len nedávno predstavil prezident Donald Trump sa nová ruská vojenská doktrína orientuje na úplne iné ciele akými sú imperiálne pohnútky Spojených štátov.

Foto zdroj: https://www.wsj.com/articles/trumps-present-for-putin-1513901798

(tom)