Moskva vyzvala Washington na zníženie počtu diplomatov v Rusku

Ruská federácia vyzvala Spojené štáty, aby znížili počet svojich diplomatických pracovníkov v Rusku na 455 osôb a prestali zároveň využívať skladovacie priestory amerického veľvyslanectva v  Moskve.

“Ruská strana od 1. augusta pozastavuje možnosť využívania všetkých skladovacích priestorov na ulici Dorožnaja v Moskve ako aj chaty v Serebrjanij Bor americkým veľvyslanectvom v Moskve,” uviedlo vo vyhlásení ruské ministerstvo zahraničia.

Rusko tiež požaduje, aby USA do 1. septembra znížili počet svojich diplomatov na úroveň, ako má Moskva v Spojených štátoch. “Znamená to, že celkový počet zamestnancov pracujúcich v amerických diplomatických a konzulárnych inštitúciách v Ruskej federácii sa zníži na 455,” píše sa v stanovisku rezortu diplomacie.

Tento krok bol podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova schválený ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Moskva tiež pohrozila, že v prípade ak Washington vykoná podobné kroky na zníženie počtu ruských diplomatov, rozhodne o nových dodatočných opatreniach.

Rusko 14. júla varovalo, že v dôsledku patovej situácie, ktorá nasledovala po zatvorení dvoch ruských diplomatických zariadení v USA, mu dochádza trpezlivosť a spomenulo už vtedy možné odvetné opatrenia vrátane vyhostenia amerických diplomatických pracovníkov.

Administratíva bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu koncom roku 2016 zablokovala prístup ruským diplomatom k ich dvom rekreačným komplexom, ako odvetu za údajné miešanie sa Ruska do prezidentských volieb v USA. Spojené štáty vtedy zároveň vyhostili 35 ruských diplomatov.

Minister zahraničných vecí Ruskej federácie Sergej Lavrov v tejto súvislosti 17. júla vyhlásil, že ide o “lúpež za bieleho dňa”. Zabavenie ruského majetku a vyhostenie diplomatov bolo podľa jeho slov vykonané v “stave agónie”. Dodal tiež, že vtedajší americkí predstavitelia nevedeli, “ako inak by mohli ešte viac zničiť vzťahy medzi Moskvou a Washingtonom takým spôsobom, že Trumpov kabinet by ich už nedokázal viac obnoviť.” Bližšie v článku Národných Novín tu: http://narodnenoviny.sk/lavrov-nazval-bezpecnostnu-situaciu-v-europe-abnormalnou/

Foto zdroj: https://zpravy.aktualne.cz/rusky-ministr-zahranici-sergej-lavrov/r~cead797cea6311e3be660025900fea04/?redirected=1501508036

(tom)