Moskva: Zabavenie ruského majetku v USA je porušením medzinárodných pravidiel

Moskva: Zabavenie ruského majetku v USA je porušením medzinárodných pravidiel

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov povedal svojmu americkému náprotivkovi Rexovi Tillersonovi, že Moskva začala právne konanie v súvislosti  v súvislosti so zabavením diplomatického majetku Ruskej federácie v Spojených štátoch.

Minister Lavrov viedol v tejto otázke 5. septembra telefonický rozhovor so šéfom americkej diplomacie.

“Pri diskusii o medzinárodných vzťahoch Lavrov poukázal na to, že zabavenie ruského diplomatického majetku na americkej pôde bolo jasným porušením medzinárodných pravidiel,” uviedlo ruské ministerstvo vo svojom vyhlásení.  Minister pri tejto príležitosti Tillersonovi pripomenul slová Vladimíra Putina, ktorý na samite štátov BRICS v čínskom meste Sia-men vyhlásil, že “Moskva použije všetky zákonné prostriedky proti nezákonným krokom Washingtonu”.

Americké ministerstvo zahraničných vecí nariadilo 31. augusta, aby Ruská federácia do 72 hodín uzavrela svoj generálny konzulát v San Franciscu a taktiež aj kanceláriu misie vo Washingtone a konzulárny úrad v New Yorku.

Spojené štáty tento krok zdôvodnili ako protiopatrenie Kremľa, aby do 1. septembra znížil Washington počet pracovníkov svojich diplomatických zastupiteľstiev v Rusku o 755 ľudí.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová v reakcii 1. septembra uviedla, že americká strana týmto nariadením “ignorovala Viedenský dohovor o diplomatických stykoch”.

Ruský prezident Vladimír Putin vyhlásil, že rozhodnutie amerických úradov je zjavným porušením ruských vlastníckych práv. Poukázal pri tom na to, ako “toľko vyzdvihovaný americký právny systém funguje  v praxi”.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov ohľadne diplomatického sporu povedal, že ruské ministerstvo zahraničných vecí vyberie najvhodnejší súd, na ktorý bude podaná žaloba na Spojené štáty.

 

Foto zdroj: https: https://cz.sputniknews.com/politika/201704245176083-Lavrov-Rusko-obnoveni-plnohodnotna-spoluprace/

(tom)