Motivátor Ivo Toman opäť na Slovensku, aby pomáhal odstrániť „kurvítka v hlave“

Motivátor Ivo Toman opäť na Slovensku, aby pomáhal odstrániť „kurvítka v hlave“

Narodil sa s Tourettovým syndrómom, napriek chorobe dokázal vo Zvolene vyštudovať vysokú školu a začať podnikať. Nie vždy sa mu darilo, no dnes je jedným z najuznávanejších prednášateľov o tom, ako vniesť úspech do podnikania i osobného života. Jeho knihy sú motivačnými prvkami v rôznych oblastiach – ako prestať fajčiť, ako si urobiť poriadok v hlave, no a najnovšie prichádza s turné „Kurvítka v hlavě“.

Po roku prichádzate z Česka opäť na Slovensko, čo k nám prinášate?

Minulý rok som absolvoval na Slovensku päť vystúpení v rámci programu „Debordelizace hlavy“, ktoré vychádzali z rovnomennej úspešnej knihy  a čo ma teší, kniha sa stále dobre predáva. Aktuálne vypukne o mesiac „Kurvítka v hlavě Tour“. Možno trochu kontroverzný názov, ale aby som to vysvetlil – hovorí sa, že výrobcovia montujú do produktov malé zariadenia, ktoré spôsobujú, že sa po skončenú záručnej doby pokazia a vy si musíte kúpiť nové. Myslím si, že to nie je pravda, ale ľudia si myslia opak a vymysleli tej potvorke, ktorá to má pokaziť aj názov „kurvítko“, mňa to oslovilo a verím, že ľudia budú zvedaví.

Vo výrobku si vieme teda predstaviť, čo to asi znamená, ale čo to znamená v našej hlave?

Napríklad viete, že ráno musíte kvôli povinnostiam skoro vstávať a uvedomujete si, že by ste mali ísť skoro spať, aby ste sa vyspali. V hlave vám však vystrájajú takí malí abstraktní diverzanti, ktorí spôsobia, že sa nevyspíte a je jedno prečo, či neodoláte dobrému filmu alebo robíte večer namiesto spania niečo iné. Alebo vás čaká nepríjemné stretnutie a v duchu si hovoríte, nenechám sa vyprovokovať, vybavím to pokojne, nebudem sa hádať, no napriek tomu sa s dotyčným pohádate. Tých podnetov v hlave, ktoré nás odpútavajú od hlavnej činnosti a vďaka ktorým strácame niekedy nezmyselne čas, je naozaj veľa.

Prednášky budú interaktívne?
Áno, ako vždy, dve tretiny budem hovoriť ja a zvyšok je na divákoch, aby sa pýtali, komunikovali.

Povedali ste, že názov je kontroverzný, aké máte ohlasy?

Momentálne som vyšetrovaný radou pre reklamu kvôli bilbordom, lebo ma niekto udal a oni sa tam musia zaoberať každým podnetom, aj anonymným. Myslím si, že nič mimoriadne z toho nebude, pretože nejde o vulgarizmus ako taký, ale skôr o slovnú hračku. Ako vždy – časť ma miluje, časť nenávidí, takto to so mnou ide stále.

Vám to vyhovuje takto?

Jasné. Ak chcete uspieť, na to jednoznačný recept nie je. Ako neuspieť – tam je to jednoznačné – snažte sa zavďačiť všetkým. Všetkým sa zavďačiť nedá a kontroverzie musia byť.

Máte za sebou obdobie, kedy ste sa chceli páčiť a zavďačiť všetkým?

Samozrejme, áno. V časoch mojej rannej mladosti a priznám sa, bolo to veľmi neúspešné obdobie v mojej práci. Musíte  si vybrať pre koho tu ste a pre koho nie.

Ste zástancom myšlienky, že aj zlá reklama je reklama?

Nie, to platí v prípade „celebrít“, ale ja si zakladám na dobrej reklame. Dodržujem slovo, nesnažím sa na verejnosti vzbudzovať pozornosť nejakými nekalými výstrelkami.

Keby ste mali pozvať ľudí na vaše prednášky, čo by ste vyzdvihli, prečo by si mali prísť s vami podebatovať, vypočuť si vás?
V hlave mám denne okolo 25 tisíc myšlienok, z nich kvantum je negatívnych. Neustále nám vŕta v hlave, čo sa nám môže stať, čo nás môže ohroziť a niekedy je možno negativita aj na mieste. Ale je dôležité naučiť sa zbavovať vecí, ktoré spôsobujú úzkosť, obavy, napätie, ktoré nám kazia vzťahy, spôsobujú, že ostávame v zlých vzťahoch a podobne. Chcem ponúknuť hľadanie spôsobu ako sa naučiť rozhodovať a to je asi to najdôležitejšie. Mnoho ľudí si myslí, že je fajn, keď neurobia nič, čo je jedno z najhorších rozhodnutí. Treba sa zbaviť sa toho, aby sme si sami otravovali život.

(olv)

Foto: Archív Iva Tomana