MOV zakázal účasť Ruska na olympiáde v Pjongčangu a ukázal, že politika riadi šport

MOV zakázal účasť Ruska na olympiáde v Pjongčangu a ukázal, že politika riadi šport

Medzinárodný olympijský výbor v utorok v Lausanne rozhodol, že sa na februárovej zimnej olympiáde v juhokórejskom Pjongčangu reprezentácia Ruska nezúčastní. Zdôvodnil to dopingovými kauzami a manipuláciou so vzorkami počas zimnej olympiády 2014 v Soči.

Exekutíva MOV na čele s prezidentom Thomasom Bachom vychádzala zo správ dvoch komisií – Oswaldovej a Schmidovej a ešte pred utorňajším zasadnutím „vzala“ Rusku 11 medailí z Olympiády v Soči, čím Rusko posunula z 1. na 6. miesto. Opierala sa o správy Svetovej antidopingovej agentúry (WADA), ktorá vyhlásila otvorenú vojnu Rusku a o „svedectvo“ informátora WADA Grigorija Rodčenkova, bývalého šéfa Moskovského antidpoingového laboratória, ktorý manipuloval so vzorkami a v ruskom väzení sa neocitol iba preto, že utiekol do zahraničia. Vyhlásil, že sa pomstí celému Rusku – a v tomto sa mu celkom darí za pomoci WADA a MOV.

Rusku pozastavili členstvo v MOV, jej športovcom láskavo dovolia vystupovať pod značkou OAR (Olympic Athlete from Russia). Nepustia ich však na otvárací ani na záverečný ceremoniál. Zoznam „čistých športovcov“ neurči Moskva, ale komisia MOV a WADA. Doživotne zakázali účasť na OH Vitalijovi Mutkovi, bývalému ministrovi športu, jeho zástupcovi Jurijovi Nagornychovi a šéfa OV Soči 2014 Dmitrija Černyšenka vylúčili z koordinačnej komisie ZOH 2022. Nik z členov administratívneho tímu Ruska do Pjongčangu nemôže cestovať. Navyše MOV nariadil, aby Rusko uhradilo všetky náklady za prácu tímu „dopingových vyšetrovateľov“ a zaplatilo 15 miliónov dolárov…

Drvivá väčšina ruských športovcov, odborníkov a médií uvádza, že rozhodnutie MOV nemá nič spoločné so športom a dopingom: je to obyčajná sankčná vojna proti Rusku a MOV ešte raz dokázal, že v súčasnosti politika riadi šport a podporuje špinavé hry.

Legendárna ruská atlétka Jelena Isinbajevová vyhlásila: „Od princípov olympizmu, duchu Olympiády, idey hier nezostalo nič!“ Známa trénerka Tatiana Tarasovová poznamenala: „Všetko je výmysel. Verdikt sa zakladá na svedectve človeka, ktorého má súdiť medzinárodný súd…“ Väčšina športovcov a médií priamo poukazuje na to, že MOV urobil politické rozhodnutie pod nátlakom „jastrabov“ z USA a pošpinil duch olympizmu.

Názory na účasť alebo neúčasť ruských športovcov na olympiáde sa, pochopiteľne, rozdelili. Prví tvrdia, že netreba cestovať do Kórey, bolo by to poníženie. Druhí (a je to veľká väčšina)   prízvukujú, že treba vystúpiť na olympiáde a bojovať o česť Ruska. „Odmietnuť účasť – to znamená vzdať sa. Všetci si perfektne uvedomujeme, že rozhodnutie MOV je čistá politika nasmerovaná proti Rusku, proti Putinovi. Ale Olympiáda je svetová udalosť a nesmieme tam chýbať,“ podčiarkol známy hokejista Iľja Kovaľčuk.

Ruský parlament oficiálnu reakciu na rozhodnutie MOV oznámi v piatok. Asociácia právnikov Ruska podá protest proti rozhodnutiu MOV a uviedla, že odpoveď MOV má byť oznámená ešte pred začiatkom Olympijských hier a teda všetko je ešte otvorené… Ruskí olympionici o svojej účasti na Olympiáde 2018 sa rozhodnú na mimoriadnom zasadnutí, ktoré sa uskutoční 12. decembra.

Dodajme, že potrestať dopingových previnilcov, ba aj celú federáciu – to je jedna vec, ale nepustiť na olympiádu športovcov, ktorí poctivo trénovali a snívali o účastí na OH, a „vziať Olympiádu“ celému obyvateľstvu 150-miliónovej krajiny – to je už prisilná káva…

Foto zdroj: https://www.rbc.ua/rus/news/ukraina-prisoedinilas-prizyvu-otstranit-rossiyu-1506350479.html

(pal)