Myšlienka Spojených štátov európskych sa na kontinente neteší veľkej podpore

Myšlienka Spojených štátov európskych sa na kontinente neteší veľkej podpore

Z najnovšieho výsledku prieskumu verejnej mienky inštitútu YouGov vyplýva, že väčšina respondentov v Nemecku, Francúzsku, Švédsku, Fínsku, Dánsku, Nórsku a Spojenom kráľovstve – zatiaľ nie je pripravená na nedávno predstavený koncept Spojených štátov európskych.

S návrhom prišiel začiatkom decembra predseda nemeckej sociálno-demokratickej strany (SPD) a bývalý predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz.

Táto radikálna myšlienka vzbudila najmenšie sympatie na severe Európy. Ústavnú zmluvu o takejto podobe európskeho kontinentu podporilo iba 13 percent Švédov a Fínov. Rovnako sa vyslovili aj obyvatelia Dánska a Nórska (12 percent). Nadpolovičná väčšina občanov Fínska a Švédska podobný návrh úplne odmieta. Vo Švédsku a Dánsku svoj nesúhlas uviedlo 48 percent ľudí.

Po referende o Brexite a nadobudnutí väčšej miere suverenity sa obyvatelia Veľkej Británie stavajú k projektu Spojených štátov európskych s odporom, nakoľko iba 10 percent opýtaných sa vyslovilo za Schulzovu víziu, zatiaľčo 43 percent bolo proti.

Vyššej podpore sa návrh tešil v Nemecku a Francúzsku, ktoré sa považujú za lídrov v snahách o hlbšiu európsku integráciu. Približne 30 percent Nemcov vyjadrilo myšlienke svoju podporu a 33 percent bolo proti. Vo Francúzsku bolo za 28 percent respondentov a proti 26.

Vzhľadom na súčasné tendencie, keď stále viac ľudí vníma kriticky fungovanie Európskej únie, uvedený prieskum uskutočnený medzi 13. a 19. decembrom len odráža danú realitu.

Martin Schulz sa o svojej predstave vyjadril, že príslušná ústavná zmluva musí byť potvrdená dohovorom, ktorý musia odsúhlasiť parlamenty a podieľať sa na nej má občianska spoločnosť a občania. „Ústava bude potom musieť byť predstavená členským štátom a tí, ktorí ju neschvália, budú automaticky musieť opustiť EÚ,“ dodal v decembri Schulz, ktorý v súčasnosti rokuje o vytvorení novej vlády s Angelou Merkelovou (CDU).

Jej najbližší spolupracovníci však víziu predsedu SPD odmietajú. Práva ruka šéfky nemeckej vlády Volker Kauder povedal, že členské štáty EÚ nemajú v súčasnosti o niečo podobné záujem. Riaditeľ úradu nemeckej kancelárky Peter Altmaier zase upozornil, že európske štáty sa svojej suverenity nevzdajú.

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/414506-federal-europe-project-schulz-poll/

(tom)