N. Kórea hovorí, že je stále pripravená hovoriť s USA „kedykoľvek, akýmkoľvek spôsobom“

Severná Kórea je stále ochotná viesť rozhovory so Spojenými štátmi. Uviedol to dnes (v piato)k severokórejský viceminister zahraničných vecí Kim Kje-gwan v reakcii na štvrtkové oznámenie amerického prezidenta Donalda Trumpa o zrušení plánovaného summitu USA-KĽDR.

Vyhlásenie Kim Kje-gwana priniesla severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA. Došlo k nemu len niekoľko hodín po prekvapivom oznámení Trumpa, uviedla agentúra Jonhap. 

„Vyjadrujeme našu ochotu sadnúť si so Spojenými štátmi tvárou v tvár a kedykoľvek a v akomkoľvek formáte vyriešiť problémy,“ uviedol vo vyhlásení viceminister. 

„Naším cieľom a vôľou je urobiť všetko pre mier a stabilitu Kórejského polostrova a ľudstva zostávajú nezmenené a my sme vždy ochotní dávať americkým stranám čas a príležitosť s otvorenou mysľou“, povedal Kim Kye-gwan. „Znovu pripomíname Spojeným štátom, že existuje ochota posadiť sa kedykoľvek, akýmkoľvek spôsobom, aby sme tento problém vyriešili.“

Ďalej povedal, že jednostranné rozhodnutie USA summit zrušiť len dokazuje, aké závažné nepriateľstvo vládne aj naďalej medzi Spojenými štátmi a KĽDR, čo podľa jeho slov svedčí o naliehavej potrebe schôdzky lídrov oboch krajín. 

„Náš záväzok urobiť pre mier a stabilitu sveta i Kórejského polostrova všetko, čo je v našich silách, ostáva nezmenený a my sme otvorení pri poskytnutí času a príležitosti USA,“ dodal. 

Trump pre zrušenie samitu  sa odvoláva na vyhlásenie ministra zahraničných vecí Severnej Kórey Choe Son-hui, ktorý povedal o  viceprezidentovi Mika Penceho že je  „politická figurínu“ pri porovnávaní  Severnej Kórey s Líbyou.

Japonský minister zahraničných vecí Taro Kono vyhlásil, že Japonsko má pochopenie pre prekvapujúce rozhodnutie prezidenta USA Donalda Trumpa odvolať júnové stretnutia so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Informovala o tom dnes  agentúra DPA. Kono už počas návštevy v Mexiku vysvetlil, že organizovanie summitu medzi Spojenými štátmi a KĽDR, ktorý neprinesie výsledky, nemá zmysel. Šéf japonskej diplomacie uviedol, že Japonsko bude naďalej spolupracovať s USA s cieľom vyriešiť denuklearizáciu Severnej Kórei a otázku japonských občanov, ktorých uniesol Pchjongjang.

Čínsky denník China Daily vo svojom článku nalieha na USA a Severnú Kóreu, aby „zostali v kontakte a pracovali na rovnakých cieľoch“ po tom, čo prezident USA Donald Trump zrušil plánovaný historický summit so severokórejským vodcom Kim Čong-unom. Denník vo svojom úvodníku píše, že skoncovanie s aktmi nepriateľstva a denuklearizácia Kórejského polostrova sú ciele, na ktorých mnohé krajiny pracovali v minulých desaťročiach. China Daily uvádza, že bez ohľadu na to, čo by mohol tvrdiť prezident Trump, Čína vždy vyzývala Severnú Kóreu a USA, aby sa držala svojho záväzku viesť dialóg v snahe napredovať vo vzťahoch.  V úvodníku sa dodáva, že Kimov hnev, ktorý sa v Trumpovom liste spomína ako dôvod zrušenia summitu, je „pochopiteľný“ po tom, ako viceprezident USA Mike Pence varoval, že situácia v Severnej Kórei „sa skončí podobne ako v Líbyi, ak Kim Čong-un neuzavrie dohodu“.Okrem toho Kima varoval, aby sa s Trumpom „nezahrával“. 

Rusko zareagovalo na zrušenie samitu s ľútosťou, povedal vo štvrtok prezident Vladimir Putin.

„Veľmi sme očakávali významný krok, ktorý by sme mali urobiť na odstránenie situácie na Kórejskom polostrove, ktoré by sa stalo začiatkom procesu denuclearizácie,“ povedal po rozhovoroch so svojim francúzskym kolegom Emmanuelom Macronom v Petrohrade.

 

Foto zdroj: https://www.thetimes.co.uk/article/trump-blames-china-for-wrecking-korea-summit-p2j8q7g9t