Na bicykli po Vihorlatských vrchoch a okolo Zemplínskej Šíravy

Na bicykli po Vihorlatských vrchoch a okolo Zemplínskej Šíravy

Nadšenci cykloturistiky sa zídu na 4. ročníku túry Po Vihorlatských vrchoch a okolo Zemplínskej Šíravy vo Vinnom. Podujatie potrvá od 15. do 17. septembra. Odmenou za športové výkony a vytrvalosť im budú výhľady na slovenské prírodné krásy.

V piatok účastníci začínajú o jednej popoludní desaťkilometrovou pešou túrou po viniciach vinianskeho chotára a ochutnávkou vín v pivniciach. 40-kilometrová cyklotúra povedie z Námestia Svätej Anny cez Jovsu, hrádzu Zemplínskej Šíravy, Lúčky, Zalužice a Michalovce.

V sobotu štartuje náročná cyklotúra s prevýšením o 700 metrov a dĺžkou 85 kilometrov o pol deviatej ráno po Vihorlatských Vrchoch – Námestie svätej Anny Vinné, Zemplínska Šírava, Jovsa, Poruba pod Vihorlatom, Remetské Hámre, Richardov prameň, Jelenia lúka, Morské oko, Remetské Hámre, Jovsa, Zemplínska Šírava – Kamenec. Pre peších je pripravená trasa po Vihorlatských Vrchov – Námestie svätej Anny Vinné, presun autami na parkovisko Morské oko, malé Morské oko, Tri tably, Sninský Kameň  1005, Tri tably, Morské oko. V nedeľu bude už len dvojkilometrová prechádzka k zrúcaninám kostolíka na Senderove.

Obec Vinné sa nachádza sa v juhozápadnej časti Vihorlatu. Prvé dôkazy o existencii človeka pochádzajú z mladšej doby kamennej. Nepretržité osídlenie sa predpokladá od šiesteho storočia, čím sa zaraďuje k najstarším na Slovensku. K vzácnym archeologickým nálezom patria základy románskeho kostola Svätého kríža z 9. storočia. Prvá písomná zmienka o Vinnom je z roku 1249. Z tohto obdobia pochádza i rovnomenný hrad, ktorý sa stal centrom panstva s 25 dedinami. Už v 14. storočí sa vo Vinnom pestoval vinič.

 

Foto zdroj:http://vinne.sk/test/81-samosprava?limit=6&start=60

(iri)