Na fašiangy výskaj, v pôste brucho stískaj

Na fašiangy výskaj, v pôste brucho stískaj

Sviatkom Zjavenia Pána, teda Troch kráľov sa začínajú fašiangy. Končia sa na Popolcovú stredu. Počet fašiangových dní je každý rok iný, pretože sa vypočítava od Veľkej noci, ktorá je pohyblivým sviatkom. Od Popolcovej stredy do Veľkého piatku nasleduje štyridsať dní veľký kresťanský pôst.

Fašiangy sa oslavovali už od stredoveku. Bolo to obdobie hojnosti, ktoré znamenalo aj telesnosť, hriešnosť, pozemskosť. Ich zmysel najviac vystihujú názvy ako „masopust“ či „carne vale“ – rozlúčka s mäsom, ktorá nastane po období plnom hodovania a neviazanej zábavy. Karneval mal prostredníctvom masiek zahnať zlých duchov a podporiť tých dobrých, ktorí ľuďom priali. V ľudovom kalendári sú fašiangy druhou polovicou zimy, kedy sa dajú urobiť rôzne magické úkony prinášajúce hojnosť. Na dobrú úrodu ľanu a konope sa varili dlhé rezance či šúľance, ženy sa sánkovali po poliach, dievčatám rozpletali a ťahali dlhé vlasy a tie zasa vyskakovali do výšky v rituálnom tanci žien „na konope, na ľan“.

V čase fašiangov sa konalo mnoho svadieb a iných osláv, pretože na hospodárstvach bol relatívny pracovný pokoj. Mládenci sa preobliekali za ženy alebo parodovali rozličné skupiny obyvateľstva. Fašiangové sprievody začali chodiť v poslednú fašiangovú sobotu. Zábavy trvali až do utorka polnoci pred Popolcovou stredou, kedy sa zakopala basa – symbolický pohreb za asistencie masiek kňaza, „rechtora“ a kostolníka.

Receptár počas týchto sviatkov hojnosti obsahoval okrem mäsa či klobások aj tradičné svadobné pečivo, ale aj sladkosti, ktoré sa robili len v období fašiangov – pampúšiky, šišky, koblihy, krapne, božie milosti, fánky a nechýbalo ani hriatô.

(iri)

Foto zdroj: http://zariecie.sk/pocet-navstevnikov/fotogaleria/akcie/fasiangy/