Na samite EÚ nepanovala zhoda v utečeneckej politike. Protiruské sankcie však európske štáty podporujú aj naďalej

Na samite EÚ nepanovala zhoda v utečeneckej politike. Protiruské sankcie však európske štáty podporujú aj naďalej

Na bruselskom samite Európskej únie, ktorý sa konal 14. a 15. decembra, sa lídri členských štátov eurobloku venovali utečeneckej problematike, spolupráci s oblasti obrany a rokovaniam s Veľkou Britániou ohľadne Brexitu.

Najproblematickejším bodom programu bola utečenecká otázka. Predseda Európskej Rady Donald Tusk potvrdil, že hľadanie kompromisu v záležitosti prerozdeľovania migrantov medzi členské štáty EÚ je veľmi ťažké. Poznamenal však, že zo strany premiérov a prezidentov je ochota podieľať sa na kompromise.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán v tejto súvislosti vyhlásil, že Česko, Slovensko, Poľsko a Maďarsko si vo svojej obhajobe proti prerozdeľovacej schéme na migrantov „počínali dobre“. Štáty Vyšehradskej skupiny podľa jeho slov trvali v migračnej politike na svojich pôvodných stanoviskách. Skonštatoval však, že prívržencov systému kvót nedokázali presvedčiť.

Slovenský premiér Robert Fico privítal pripomienky Donalda Tuska, ktorý sa ešte pred konaním samitu vyjadril, že migračné kvóty sú nefunkčné a štáty Európskej únie len rozdeľujú. „Je to svätá pravda, takéto rozhodnutia rozdeľuje EÚ. Budem presadzovať, aby otázky kvót a Brexitu boli predmetom konsenzu. Nemôžu byť výsledkom väčšinového rozhodnutia,“ dodal Fico.

Diskutovalo sa aj o obrane a bezpečnosti. O stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti, známej pod skratkou PESCO, hovorili predstavitelia európskych štátov s generánym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Ten ohľadne úvah, že PESCO by mohlo oslabiť Severoatlantickú alianciu vyhlásil, že práve naopak. „Silná európska obrana NATO samozrejme posilňuje,“ povedal.

Lídri tiež súhlasili s posunutím rokovaní o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie do druhej fázy. Jednota zavládla aj v otázke predĺženia protiruských sankcií.

Zaujímavé je to, že napriek slovným deklaráciám viacerých európskych politikov, že sankcie Európsku úniu ekonomicky poškodzujú, na samite sa zhodli pokračovať v ich uplatňovaní. Aj takto môže vyzerať prijímanie kompromisu …

Foto zdroj: https://www.washingtonpost.com/world/europe/new-polish-pm-debuts-at-summit-seeks-better-ties-with-eu/2017/12/14/d780a6f6-e0bd-11e7-b2e9-8c636f076c76_story.html

(tom)