Na samite EÚ schválili vytvorenie štruktúry, ktorá povedie k európskej armáde

Lídri členských štátov Európskej únie na minulotýždňovom samite v Bruseli podpísali pod projekt Stálej štruktúrovanej spolupráce EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany PESCO, vďaka ktorému sa budú podieľať na spoločných projektoch.

Štáty EÚ budú v tejto súvislosti musieť zvýšiť aj svoje obranné rozpočty, nakoľko vytvorenie PESCO bude mať v konečnom dôsledku dopad na vytvorenie spoločnej európskej armády.

Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová privítala toto rozhodnutie, ktoré označila za historické, ktoré „premení Európsku úniu na dôveryhodného garanta bezpečnosti na celom svete“. Európska únia podľa jej slov už uvažuje o možnosti nasadenia jednej z bojových skupín do krízových oblastí.

Predseda Európskej rady Donald Tusk poukázal na hlasy, ktoré varovali pred tým, že vznik PESCO oslabí Severoatlantickú alianciu. Poznamenal, že spoločná európska obrana NATO naopak posilňuje.

„To je dôvod, prečo je PESCO dobrá správa nielen pre nás, ale je dobrou správou pre našich spojencov a zlou správou pre našich nepriateľov,“ dodal Tusk.

Zatiaľ čo európski predstavitelia hovoria, že budúca spolupráca neznamená automaticky vytvorenie európskej armády, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker nezakrýva svoj zámer, na vytvorenie vlastnej samostatnej vojenskej štruktúry EÚ.

„Dnes realizujeme obrovský skok smerom k skutočnej obrannej únii, o ktorej som tak dlho hovoril,“ komentoval rozhodnutie predstaviteľov EÚ Juncker.

Rozhodnutie európskeho bloku vyplýva aj z najnovšej rétoriky Donalda Trumpa, ktorý v máji tohto roku vyhlásil, že “členovia bloku musia plniť svoje finančné záväzky v rámci NATO na základe spravodlivého podielu”. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti obvinil 23 členských štátov NATO, že “stále neplatia to, za čo by mali platiť a čo majú platiť za svoju obranu”.

Inciciatívy sa však zúčastní iba 25 členských štátov eurobloku. Participovať ne nej nebudú Dánsko, Malta a Veľká Británia, ktorá z Únie odchádza.

To, že PESCO nie je náhradou za Severoatlantickú alianciu sa vyjadril aj náš minister obrany Peter Gajdoš (SNS). Aká však bude skutočná realita ukáže pravdepodobne najbližší rok.

Foto zdroj: https://www.wsj.com/articles/how-the-eu-survived-the-populist-wave-in-2017-1513542292

(tom)